Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów

 

Biała dieta czyli co jesc po wybielaniu zebow

Biała dieta, czyli co jeść po wybielaniu zębów

Wiosna i lato to miesiące, w których temat wybielania zębów wraca jak bumerang. Jak co roku na wiosnę, zauważamy większą sprzedaż artykułów do wybielania zębów oraz otrzymujemy zdecydowanie więcej zapytań na ten temat. Coraz częściej obok pytań o produkty do wybielania zębów, pojawiają się zapytania o to, co jeść w trakcie i po zabiegu wybielania zębów.

Biała dieta, bo tak potocznie określamy sposób odżywiania w trakcie oraz po zabiegu wybielania zębów, to bardzo ważny etap w drodze do uzyskania bielszego uśmiechu. Biała dieta zapewnia prawidłowy przebieg zabiegu wybielania zębów oraz wzmacnia efekt i pozwala cieszyć się bielszym uśmiechem na dłużej.

 

Czy każdy zabieg wybielania zębów wymaga stosowania białej diety

Zacznijmy od ustalenia, kiedy powinno się stosować białą dietę, a kiedy nie jest konieczne. Biała dieta z pewnością jest niezbędna w trakcie oraz po wybielaniu zębów przy użyciu profesjonalnych żeli wybielających o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru lub karbamidu. Jeżeli zatem decydujecie się na zabieg wybielania zębów żelami wybielającymi, które oferują gabinety stomatologiczne, to bezwzględnie biała dieta, powinna być zastosowana. Najczęściej to lekarz dentysta przekazuje szczegółowe informacje dotyczące pielęgnacji jamy ustnej oraz zaleceń w kwestii spożywania pokarmów i napoi po zabiegu wybielania zębów.

Dlaczego po użyciu profesjonalnych żeli wybielających należy stosować białą dietę? Otóż systemy wybielające jakie oferują gabinety stomatologiczne, oparte są w większości na żelach wybielających, których składnikiem aktywnym jest nadtlenek wodoru lub karbamidu o wysokim stężeniu. Profesjonalne żele wybielające usuwają przebarwienia wewnętrzne, czyli takie, które znajdują się pod szkliwem, na zębinie. Nadtlenek karbamidu lub wodoru przenika przez szkliwo i redukuje przebarwienia zębiny, zmieniając kolor zębów na bielszy.

 

Jak wybielić zęby w domu

 

Zabieg wybielania zębów przy użyciu żeli wybielających z nadtlenkami o wysokim stężeniu powoduje, mówiąc bardzo obrazowo, wysuszanie zębów. W okresie wybielania zębów oraz kilka dni po zabiegu, zęby "chcą" się szybko nawodnić, stąd bardziej chłoną przebarwienia z kolorowych pokarmów i napoi. Dlatego też, aby uniknąć wnikania przebarwień, biała dieta jest niezwykle ważna dla powodzenia zabiegu wybielania zębów i otrzymania lepszych efektów.

Produkty do wybielania zębów, takie jak pasty wybielające czy wszelkiego rodzaju proszki i systemy, które Pacjent może zakupić w sklepie stomatologicznym lub większości aptek i drogerii, nadtlenków nie zawierają lub posiadają ich śladową ilość. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, dotyczącymi sprzedaży produktów do wybielania zębów, które oferowane są w sprzedaży ogólnej dla Pacjenta, maksymalne, dopuszczalne stężenie nadtlenku wodoru to 0,1%, czyli bardzo niskie.

Tak niskie stężenie nadtlenków lub ich brak w produktach do wybielania zębów sprawiają, że po zastosowaniu tego typu preparatów, biała dieta nie jest konieczna. Pasty do zębów o działaniu wybielającym, usuwają jedynie przebarwienia zewnętrzne czyli takie, które znajdują się na szkliwie. Proces usuwania przebarwień ze szkliwa, nie wywołuje reakcji takiej jak żele wybielające z nadtlenkami, stąd też spożywane pokarmy nie mają wpływu na rezultat działania tego typu produktów wybielających.

 

Co jeść po wybielaniu zębów?

A zatem, po jakie produkty należy sięgać po wybielaniu zębów, a jakich należy unikać? Z pewnością należy unikać produktów, które są ogólnie uznane za barwiące. Zaleca się unikać w diecie czerwonych owoców i warzyw, potraw z przyprawami takimi jak curry, kurkuma czy czerwona papryka. Produkty, które mogą barwić zęby to również musztarda, keczup, a także produkty na bazie kakao. Po wybielaniu zębów należy również unikać napoi barwiących zęby, czyli kawy, herbaty, czerwonego wina oraz kolorowych soków.

Do pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu wybielania zębów zaleca się stosowanie past do zębów oraz płukanek dentystycznych w kolorze białym. Należy unikać past oraz płynów, które są barwiona niebieski, zielonym lub czerwonym barwnikiem.

Po wybielaniu zębów zaleca się spożywanie produktów "białych" czyli wszelkiego rodzaju nabiał, jasne mięsa i pieczywo, zupy, kremy z białych warzyw, makarony oraz ryż z jasnymi sosami. W białej diecie doskonale sprawdzają się banany, biały ser, woda, mleko oraz jogurty.

 

Wybielanie zębów w domu

 

Jak długo powinna trwać biała dieta?

Czas trwania białej diety zależy od wybranej metody wybielania zębów. Jeżeli zabieg przeprowadzony jest podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym, wówczas zaleca się, aby biała dieta była przestrzegana minimum tydzień czasu od momentu przeprowadzenia zabiegu.

Drugą, bardzo popularną metodą wybielania zębów są nakładkowe systemy wybielające. Wybielanie zębów metodą nakładkową przy pomocy profesjonalnych żeli wybielających przeprowadza Pacjent w warunkach domowych, po wcześniejszej konsultacji i ustaleniu planu zabiegu. Pacjent aplikuje na zęby nakładki wypełnione żelem wybielającym przez kilka do kilkunastu dni. Biała dieta powinna rozpocząć się od chwili pierwszej aplikacji żelu na zęby i trwać przez cały okres wybielania zębów, a następnie przez tyle kolejnych dni ile trwał zabieg. Jeżeli zatem aplikujemy żel na zęby przez 7 dni, to zaleca się przestrzegać białej diety przez 7 dni aplikacji i przez kolejne 7 dni po zakończeniu zabiegu wybielania zębów.

 

Biała dieta pozwala zwiększyć powodzenie zabiegu, uzyskać szybszy efekt bielszych zębów oraz cieszyć się efektami zabiegu przez dłuższy czas.