Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Czyszczenie języka - wymysł czy obowiązek?

 

Z czym kojarzy nam się higiena jamy ustnej? Najczęściej ze szczotkowaniem zębów (i w wielu przypadkach niestety wyłącznie z tym), płukaniem ust i w chwilach szaleństwa używaniem nici dentystycznych.  Czy to wystarczy? Jakby powiedziała Basia: a mam być szczera, czy miła? :) Bo jeśli miła to napiszę, że oczywiście w niektórych przypadkach takie działanie się sprawdzi, ale jeśli chcecie szczerej odpowiedzi to brzmi ona: NIE! Jest jeszcze jeden bardzo ważny element odpowiedniego dbania o zdrowy uśmiech - czyszczenie języka. Język, a właściwie jego grzbiet zbudowany jest z brodawek, które pełnią dwie zasadnicze funkcje: mechaniczną (np. ssanie) i zmysłową (odczuwanie smaku). To właśnie one są idealnym miejscem na gromadzenie się bakterii oraz grzybów, których rozwój w jamie ustnej może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, pleśniawek czy aft. Niewiele osób wie również, że bakterie zgromadzone na języku są głównym powodem nieświeżego oddechu (oczywiście przyczyny halitozy są również bardziej złożone, często związane z chorobami organizmu, np. refluksem czy cukrzycą, ale ta jest spotykana najczęściej). Nie muszę chyba specjalnie udowadniać, że jest to bardzo krępujący i dokuczliwy problem. Do naszego sklepu stacjonarnego często zgłaszają się Klienci szukający tabletek, gum czy też intensywnie odświeżających past do zębów, które pomogłyby zamaskować przykry zapach z ust. Jednak takie działanie niestety nie rozwiązuje problemu, ale zapewnia jedynie chwilową pomoc. Pierwszą rzeczą, o której mówimy w takich sytuacjach jest właśnie czyszczenie języka.  

 

Jak skutecznie czyścić język?

Najlepszymi przyrządami do czyszczenia języka są specjalne skrobaki, które kształtem przypominają łyżeczkę. Dzięki temu świetnie usuwają osady z powierzchni języka. Używamy ich przeciągając kilkakrotnie od nasady języka ku jego końcowi (tylko w jedną stronę, tak aby "wymieść" bakterie), ale uwaga: nie powinniśmy robić tego ze zbyt dużą siłą, aby nie podrażnić kubków smakowych.  Zdecydowanie nie polecam czyszczenia języka przy pomocy szczoteczki, którą myjemy zęby. Głównie dlatego, że po pierwsze w ten sposób możemy "wepchnąć" bakterie wgłąb jamy ustnej, bądź też wcisnąć je pomiędzy brodawki językowe. Poza tym przy szczotkowaniu tylnej części języka u wielu osób pojawia się odruch wymiotny. W końcu skuteczność takiego zabiegu również pozostawia wiele do życzenia i po prostu jest to średnio higieniczne...

 

skrobak do jezyka

 

Jakiego skrobaka używać?

Na rynku produktów do higieny jamy ustnej znajdziemy całą masę skrobaków. Różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, niektóre posiadają gumki bądź dodatkowe włosie w formie szczoteczki, pozwalające na (teoretycznie) lepsze usunięcie osadu z powierzchni języka. Które zatem są najlepsze? Moja odpowiedź brzmi: NAJPROSTSZE (nie na darmo mówi się przecież, że w prostocie siła). Dlaczego? Głównie dlatego, że na włosiu bądź wszelkiego rodzaju gumowych elementach skrobaczek osadzają się bakterie, których trudno się pozbyć i w konsekwencji przy kolejnych użyciach lądują z powrotem w jamie ustnej. Jeśli natomiast skrobak wykonany jest wyłącznie z tworzywa sztucznego wystarczy umyć go pod bieżącą wodą i sprawa załatwiona. Poza tym wszelkiego rodzaju "dodatki" przy skrobakach zazwyczaj wyglądają atrakcyjnie, jednak niedokładnie usuwają osad, a przecież to jest ich najważniejsze zadanie, prawda?  

 

Skrobaki Curaprox

Na czele naszej listy najlepszych skrobaków znajduje się produkt firmy Curaprox. Skrobaki występują w dwóch wielkościach: mały (CTC 201) i duży (CTC 202 z 2 brzegami). Można je kupić oddzielnie lub w zestawie skrobaków. Są bardzo proste, dobrze wyprofilowane, wykonane z tworzywa, bez zbędnych dodatków i co najważniejsze - bardzo skuteczne, dlatego polecamy je naszym Klientom z czystym sumieniem :)

skrobak curaproxskrobak curaprox duoCTC-201_skrobak curaprox

Oczywiście w ofercie naszego sklepu znajdziecie również szeroki wybór skrobaczek innych producentów. GUM, Dentaid, Tandex, TePe, Meridol, Miradent - tutaj na pewno każdy znajdzie coś dla Ciebie. Podsumowując, szczotkowanie zębów to bardzo ważny, ale nie jedyny element dbania o zdrowy, piękny uśmiech. Czyszczenie języka, stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, nici czy szczoteczek międzyzębowych powinno również uzupełniać codzienną higienę jamy ustnej. Mam nadzieję, że artykuły publikowane na naszym blogu chociaż trochę pozwalają Wam sobie to uświadomić . Jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania, albo chcielibyście aby znalazł się tutaj artykuł na jakiś konkretny temat - piszcie do nas na adres blog@happydental.pl