Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Fluoryzacja zębów - czym jest i jakie są jej zalety?

 

Wizyta u dentysty - spora grupa osób bardzo się jej obawia spodziewając się bólu i nieprzyjemnych zabiegów. I nie mówimy tu tylko o dzieciach. Wielu dorosłych ma bowiem problem z regularnymi wizytami w gabinecie stomatologicznym. Czy słusznie? Zdecydowanie nie! Regularne wykonywanie przeglądów stomatologicznych (przynajmniej raz na 6 m-cy) jest bardzo ważnym aspektem dbania o zdrowie jamy ustnej i pozwala zapobiec rozwojowi próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej. To samo dotyczy wizyt w gabinetach higieny, podczas których higienistka stomatologiczna wykonuje zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów oraz zabiegi związane z profilaktyką przeciwpróchnicową, np. lakierowanie zębów lub fluoryzację. I właśnie tematem fluoryzacji się dzisiaj zajmiemy.

Czym jest fluoryzacja zębów?

fluoryzacja w szkole

Fluoryzacja zębów — co to takiego? Być może takie właśnie pytanie przemknęło Ci przez myśl. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, fluoryzacja to jedna z metod, której celem jest zapobieganie zmianom próchnicowym zarówno u dzieci jak i osób dorosłych. Warto od razu zaznaczyć, że fluoryzacja charakteryzuje się dużą skutecznością i zwiększa odporność zębów na działanie bakterii i kwasów, remineralizuje szkliwo a także zmniejsza  nadwrażliwość zębów. Co do szczegółów, Jak sama nazwa wskazuje, zabieg fluoryzacji wiąże się z podaniem Pacjentowi produktu z fluorem. Jest to ważna informacja dla osób nie mogących lub nieakceptujących fluoru w codziennej higienie jamy ustnej.
Skoro już jesteśmy przy fluorze, fluoryzacja musi zostać wykonana pod fachowym nadzorem lekarza stomatologa lub higienistki stomatologicznej. Jest to związane, z tym że fluor podawany w zbyt dużych dawkach, bez odpowiedniej kontroli, może być niebezpieczny dla zdrowia Pacjenta.

Jak wygląda sam zabieg fluoryzacji? Dla wielu z was najważniejszą informacją będzie to, że zabieg fluoryzacji jest całkowicie bezbolesny. Fluoryzację zaczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni zęba musi zostać oczyszczona, kiedy już do tego dojdzie, a następnie przy pomocy odpowiedniego aplikatora nakłada się na zęby specjalne żele, lakiery lub pianki z fluorem (w zależności od formy produktu jaki stosuje lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna). Koniecznie trzeba też dodać, że po zabiegu fluoryzacji zaleca się  powstrzymać od spożywania napoi i pokarmów przez minimum 2 godziny.

Fluoryzacja zębów w szkole

W wielu szkołach, w których prowadzona jest profilaktyka próchnicy, przeprowadzana jest fluoryzacja zębów u dzieci. To ile jest tych szkół, nie ma w tym momencie większego znaczenia, liczy się coś innego. Bardzo często bowiem rodzice zadają sobie pytanie, czy każde dziecko powinno mieć fluoryzowane zęby? W obecnych czasach fluoryzacja to temat, który może budzić pewne kontrowersje. Jeżeli zabieg budzi u rodzica wątpliwości to najlepszym rozwiązaniem jest rozmowa konsultacja z dentystą. W końcu lekarz stomatolog to najbardziej wiarygodna w temacie zdrowia jamy ustnej osoba, która posiada największą wiedzę i najlepiej zadba o zdrowie zębów Waszych dzieci.

Dentysta sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej dziecka i z pewnością wskaże czy danemu maluchowi fluoryzacja jest wskazana czy też może są jakieś powody, dla których powinna być wykluczona. Zabieg fluoryzacji zaleca się przeprowadzać raz w roku u dorosłych i co 6 miesięcy w przypadku dzieci. 

Co daje fluoryzacja u dzieci?

Fluoryzacja może być stosowana u dzieci, jak i dorosłych. W tej części tekstu skupmy się na fluoryzacji u dzieci. Dlaczego fluoryzacja u dzieci jest dobrym rozwiązaniem? Dzieci nie posiadają jeszcze umiejętności prawidłowego szczotkowania zębów i mówiąc najprościej nie domywają zębów. To sprawia,  że nagromadzona płytka bakteryjna może wywołać choroby zębów i dziąseł. Próchnica zębów mlecznych jest powszechną chorobą u dzieci i jest niezwykle niebezpieczna gdyż szybko może przenieść się na zęby stałe. Fluoryzacja wzmacnia zęby mleczne zwiększając ochronę przed próchnicą, a mineralizacja zębów ma największe znaczenie do zakończenia okresu dojrzewania. Mówiąc bardzo ogólnie można powiedzieć, ze fluoryzacja wzmacnia zęby na całe życie.