Irygator do higieny jamy ustnej Jaki irygator wybrać?

23-04-2019

Irygator do zębów to totalny must have codziennej pielęgnacji jamy ustnej! Wynalezienie irygatora do higieny jamy ustnej stworzyło nowy jej wymiar. Urządzenie to zrewolucjonizowało zabiegi terapeutyczne zębów i dziąseł. Niewątpliwy wpływ na ten fakt miały wyniki badań, które dowodzą, że irygacja punktowa przynosi doskonałe rezultaty w oczyszczaniu, masowaniu i stymulowaniu dziąseł. Użycie irygatora do higieny jamy ustnej jako zabiegu uzupełniającego codzienną higienę znacznie zmniejsza krwawienie i zapalenie dziąseł w porównaniu z zastosowaniem wyłącznie szczotkowania zębów. Irygator do zębów doczyszcza miejsca, do których nie dociera włosie szczoteczki, takie jak linia dziąseł, przestrzenie między zębowe, kieszonki dziąsłowe itp. Strumień wody zmieszany z powietrzem, który pod ciśnieniem wydobywa się ze specjalnej dyszy dokładnie a przede wszystkim bezinwazyjnie wypłukuje resztki pokarmów z miejsc niedostępnych podczas klasycznego szczotkowania zębów. Dla pacjentów ortodontycznych, implantologicznych oraz dla posiadaczy mostów jest wręcz nieodzownym narzędziem, które pomoże im w utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej i uchroni przed stanami zapalnymi leczonych miejsc.

Decyzja została podjęta, ale który wybrać?

irygator do zębów

Poznaliście już wszystkie zalety irygatora do zębów, przeczytaliście wiele opinii, dentysta również potwierdził, że jest to świetny sprzęt więc decyzja o zakupie zapadła! I nagle pojawia się pytanie: który model wybrać? Obecnie wybór jest dość szeroki i bardzo często przyprawia Klientów o zawrót głowy. Jednak spokojnie, sprawa nie jest aż tak skomplikowana, a przed wyborem odpowiedniego irygatora należy zadać sobie jedynie kilka podstawowych pytań, które z pewnością ułatwią wybór. Nie sugerujcie się wyglądem jak również nie bierzcie do serca wszystkich opinii innych Użytkowników. Irygator do zębów powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej. Jeżeli znajoma używa irygatora o mocnym ciśnieniu i jest zadowolona to nie oznacza, że Tobie takie urządzenie również będzie idealnie służyło. A więc od czego zacząć...?

Wybór irygatora zależy od kondycji zębów i dziąseł? 

irygator

Ważnym, a w zasadzie decydującym kryterium w wyborze odpowiedniego irygatora powinna być ocena kondycji dziąseł. W zależności od tego czy mamy zdrowe dziąsła, czy zaawansowaną paradontozę powinniśmy dobrać irygator biorąc pod uwagę zakres ciśnienia i dostępność funkcji masażu. Obecnie na rynku znajdziecie irygatory, które generują ciśnienie od 3,6 bara do nawet ok. 8 barów. Często możemy spotkać się z opinią, że irygatory "słabe" (o niskim ciśnieniu) nie spełniają swojej roli. Nic bardziej mylnego! Osoby, które mają duże problemy z dziąsłami, przewlekłe stany zapalne, częste krwawienia czy też zaawansowaną paradontozę, nie potrzebują a wręcz nie powinny używać irygatora generującego wysokie ciśnienie strumienia. Taka irygacja byłaby bardzo bolesna i niezdrowa dla delikatnych dziąseł. Przy tego typu dolegliwościach najlepiej sprawdzą się irygatory o niższych ciśnieniach, a najlepiej te posiadające funkcję masażu dziąseł. Irygacja delikatnych dziąseł powinna przebiegać w sposób możliwie łagodny. Może przez to zająć nieco więcej czasu, ale na pewno będzie wówczas  bezpieczniejsza. Osoby, które mają zdrowe dziąsła, mocno stłoczone zęby, nierówną linię zębową, czy też posiadają aparat ortodontyczny zadowolone będą z urządzenia zapewniającego silną i precyzyjną irygację. Najlepiej w ich przypadku sprawdzą się więc irygatory, które generujące wysokie ciśnienie strumienia penetrującego trudno dostępne miejsca, co zaskutkuje szybkim i dokładnym oczyszczeniem całej jamy ustnej.

 

irygator dentystyczny

Ważną kwestią jest również rodzaj strumienia czyszczącego. Z reguły irygatory o mocnym strumieniu mają ostro zakończone dysze, które generują strumień punktowy. Jest on niezwykle precyzyjny i zapewnia dokładne czyszczenie. Doskonale sprawdza w irygacji mocno stłoczonych zębów, nierównej linii zębowej oraz u Pacjentów ortodontycznych. Niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem u osób, które mają delikatne i schorowane dziąsła, gdyż taka irygacja może okazać się bolesna. Dla osób, które jak wyżej opisałam, mają dziąsła w z tendencją do stanów zapalnych i zaawansowaną paradontozę polecam irygatory generujące tzw. strumień spiralny. Jest on niezwykle łagodny i zapewnia bez abrazyjną irygację. Doskonale masuje dziąsła skutecznie je wzmacniając. Klienci często zadają pytanie czy aż takie znaczenie ma ciśnienie irygatora, skoro większość z nich posiada przynajmniej 5 stopniową regulację mocy strumienia i w razie potrzeby, osoba mająca delikatne dziąsła może ustawić niższe ciśnienie. Oczywiście może ale należy mieć na uwadze, że irygatory o wyższych ciśnieniach z reguły generują punktowy strumień czyszczący, który sam w sobie jest bardziej abrazyjny dla wrażliwych dziąseł, nawet gdy ustawimy niskie ciśnienie. Strumień spiralny z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem, za które Twoje dziąsła podziękują :)

Irygator stacjonarny czy przenośny?

irygatory Kolejną kwestią jaką powinniśmy wziąć pod uwagę jest sposób użytkowania irygatora. Czy urządzenie będzie używane do codziennej pielęgnacji jamy ustnej czy też będziemy chcieli zabierać je podróż. Jeżeli myślimy o codziennej pielęgnacji jamy ustnej to należałoby zakupić tzw. irygator stacjonarny. Jest do urządzenie zasilane sieciowo, posiadające duży zbiornik wody oraz wygodną w użyciu rękojeść, która pozwala na swobodne ułożenie i wygodną irygację całej jamy ustnej. Zasilanie sieciowe zapewnia stałe ciśnienie a duży zbiornik pozwala na dokładną irygację, miejsce po miejscu. Urządzenia te są jednak znacznych wymiarów i wymagają posiadania stabilnej półki w okolicy umywalki oraz zasilania. Irygatory tzw. turystyczne (bezprzewodowe) zasilane są akumulatorowo tak więc irygacji możemy dokonać dosłownie wszędzie. Są to urządzenia, które z reguły są nieco mniejsze i przystosowane do transportu. Sprawdzają się jednak tylko i wyłącznie w okresowej irygacji. W użytku codziennym są wręcz niewygodne a sama irygacja jest uciążliwa. Posiadają bowiem małe zbiorniki, które aby dokonać dokładnej irygacji jamy ustnej, należy kilkukrotnie napełniać, poza tym nie pozwalają na swobodne manewrowanie dyszą w jamie ustnej a co najważniejsze przy częstym użyciu, w miarę upływu czasu akumulatory zużywają się co w znaczącym stopniu przekłada się na spadek ciśnienia urządzenia.

Urządzenie dla całej rodziny czy dla singla?

Jeżeli irygator ma być urządzeniem typowo rodzinnym, z którego każdego dnia będzie korzystała cała rodzina to przede wszystkim powinien być to irygator stacjonarny, zasilany sieciowo oraz taki, który w zestawie posiada kilka dysz wymiennych. Takie urządzenie zagwarantuje gotowość do użycia każdego dnia i profesjonalną pielęgnację jamy ustnej całej rodziny. Jeżeli z irygatora będziecie korzystać tylko Wy to można, a zakup urządzenia stacjonarnego delikatnie Was "przeraża" to oczywiście możecie pokusić się zakup urządzenia o charakterze bezprzewodowym. Jeżeli tylko jego właściwości nie będą przyprawiać Was o nerwy to z pewnością tzw. turystyk również sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Jeżeli będzie używany codziennie ale przez jedną osobę to akumulator nie powinien zbyt szybko tracić mocy, jednak należy się z tym liczyć.

A zatem co dla kogo?

Biorąc pod uwagę wieloletnią pracę w Klientami, specjalistami w dziedzinie pielęgnacji jamy ustnej oraz doświadczenie w sprzedaży irygatorów różnych firm postaram się polecić kilka modeli, które od lat z powodzeniem służą naszym Klientom. Kryteria wyboru, które wymieniałam od lat sprawdzają się przy wyborze odpowiedniego irygatora. Osobą, które mają delikatne dziąsła, wrażliwe, z tendencją do stanów zapalnych i krwawień oraz paradontozę polecam irygator Braun Oral-b MD 20. Model ten posiada ciśnienie maksymalne 3,6 bara, które dla tej grupy Pacjentów będzie odpowiednie. Poza tym model MD 20 posiada dwa rodzaje strumienia, punktowy oraz spiralny. Strumień spiralny zapewnia doskonały masaż dziąseł, skutecznie je wzmacniając. Duży pojemnik na wodę, ok. 600ml, pozwala na swobodną i dokładną irygacje całej jamy ustnej a zasilanie sieciowe gwarantuje stałe ciśnienie. Irygator MD20 to typowe urządzenie rodzinne z 4 dyszami wymiennymi w zestawie, z których każda ma znacznik w postaci kolorowego pierścienia dla lepszego rozróżnienia. irygator ORAL B

Dla osób, które mają zdrowe dziąsła i od irygatora oczekują solidnego i dokładnego oczyszczania, polecam irygatory marki WATERPIK. Są to urządzenia, które generują ciśnienie maksymalne na poziomie 6,2 bara oraz punktowy, niezwykle precyzyjny strumień czyszczący. Najbardziej sprawdzonym modelem, który jest w sprzedaży od lat i z czystym sumieniem polecam, to model WATERPIK WP-100. Jest to irygator, który w zestawie posiada 7 dysz wymiennych również specjalistycznych, zatem będzie idealnym rozwiązaniem dla całej rodzinny, w tym dla osób noszących aparat ortodontyczny, pacjentów z implantami i mostami. Irygator ten zapewnia dokładną i silną irygację a jego użytkowanie jest niezwykle proste i wygodne.

 irygator WaterpikJeżeli myślicie o urządzeniu przenośnym to polecam dwa modele Panasonic EW-1211 oraz WATERPIK WP-300. Irygator Panasonic EW-1211 to urządzenie bezprzewodowe, które posiada ciśnienie maksymalne, tj. 5,8 bara i jest to najwyższe ciśnienie sposób dostępnych irygatorów bezprzewodowych. Poza tym Panasonic EW-1211 charakteryzuje się małą awaryjnością oraz trwałością akumulatora. Dzięki ładowaniu indukcyjnemu oraz bezprzewodowemu charakterowi pracy może być używany dosłownie w każdych warunkach. Jest stosunkowo lekki i poręczny. irygator Panasonic

Irygator WATERPIK WP-300 to urządzenie zasilane sieciowo, które swoją formą nawiązuje do irygatora stacjonarnego. Jest jednak niewielkich wymiarów, posiada bardzo praktyczne etui, które pozwala na jego higieniczny transport. Urządzenie to jest bardzo wygodnie w użyciu dzięki niezależnej rączce jak również duży zbiornik nie wymaga częstego napełniania. Irygator WP-300 wymaga jednak obecności gniazda zasilającego w pobliżu umywalki aby móc pracować ale dzięki zasilaniu sieciowemu zawsze będzie generował to samo ciśnienie, które nie będzie zmieniało się w miarę użycia.

irygator do zębówirygator do zębów Oczywiście modeli irygatorów jest bardzo wiele. Wszystkie dostępne są w naszym sklepie internetowym www.happydental.pl. Jeżeli spodobał Wam się inny model a nie jesteście pewni czy będzie odpowiedni dla Waszych potrzeb to dzwońcie i piszcie! Chętnie odpowiem na wszystkie pytania. Najważniejsze, że decyzja o kupnie irygatora została podjęta gdyż to pierwszy krok w kierunku profesjonalnej pielęgnacji jamy ustnej. Basia