Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Kamień nazębny- przyczyny powstawania i polecane pasty

 

Kamień nazębny to problem, z którym zmaga się większość z nas. Co jest przyczyną powstawania kamienia nazębnego? Czy są skuteczne metody walki z kamieniem nazębnych? W jaki sposób możemy zapobiec pojawianiu się kamienia na zębach? Na takie pytanie odpowiadamy naszym Klientom, którzy szukają pomocy w problemie kamienia nazębnego.

Przyczyny powstawania kamienia na zębach?

kamień nazębnyPrzytaczając kolejny raz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć warto skupić się nad przyczyną powstawania kamienia na zębach niż metodami jego usuwania, które bywają dosyć inwazyjne a czasem bolesne. Sam kamień nazębny jest źródłem wielu groźnych w skutkach problemów natury periodontologicznej (paradontoza, zapalenie dziąseł czy przyzębia

Na początek warto stworzyć definicję problemu. Czym jest kamień nazębny? Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna, która zalega na zębach w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Kamień nazębny zaczyna tworzyć się na zębach już po kilkudziesięciu godzinach od umycia zębów (po takim czasie nieusunięta z powierzchni zęba płytka nazębna zaczyna się krystalizować). Kamień nazębny posiada kolor nieco ciemniejszy niż kolor zębów, a wyniku spożywania kawy, herbaty czy palenia papierosów kamień na zębach jeszcze bardziej ciemnieje.

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania kamienia nazębnego, to głównym powodem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Płytka nazębna zalega najczęściej w miejscach trudno dostępnych w jamie ustnej, do których nie dociera włosie szczoteczek do zębów, zarówno tych manualnych jak i elektrycznych. Miejsca najbardziej narażone na pojawienie się kamienia nazębnego to przestrzenie międzyzębowe oraz obszary przydziąsłowe, najczęściej po stronie językowej łuku zębowego.

A więc, co należy robić, żeby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego? Przede wszystkim trzeba myć zęby regularnie i dokładnie. Co znaczy określenie regularnie? A to, że zęby należy szczotkować minimum dwa razy dziennie a najlepiej po każdym posiłku. Zęby należy myć przez 2 minuty stosując właściwą technikę szczotkowania. Istotnym elementem codziennej higieny jamy ustnej jest oczyszczenie miejsc trudno dostępnych co wymaga zastosowania produktów specjalistycznych. W celu efektywnego oczyszczenia przestrzeni międzyzębowych zaleca się stosowanie szczoteczek międzyzębowych oraz wszelkiego rodzaju nici dentystycznych. W oczyszczaniu obszarów przydziąsłowych doskonale sprawdzą się irygatory do zębów oraz szczoteczki jednopęczkowe. Czy są to drogie akcesoria? Z pewnością ich cena nie naruszy domowego budżetu (jest to koszt rzędu 15-20 złotych) a z pewnością pomogą zminimalizować ryzyko pojawienia się kamienia na zębach.

Jak usunąć kamień nazębny?

Nie ulega wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż usuwać, ale jak wiadomo, czasu cofnąć się nie da. Krótko mówią, załóżmy, że na naszych zębach pojawił się kamień nazębny. Co w takiej sytuacji należy zrobić? Ktoś może powiedzieć, że wystarczy pójść do gabinetu stomatologicznego i rzecz jasna to prawda. Aczkolwiek warto jednak zwrócić uwagę na to, co dzieje się w gabinecie stomatologicznym podczas zabiegu usuwania kamienia nazębnego.

Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczna rozpoczyna wizytę od wykonania skallingu  czyli zabiegu polegającego na usuwaniu kamienia z powierzchni zębów (w dużym uproszczeniu). Co więcej, nie oznacza to tego, że usuwanie kamienia sprowadza się do jedynie do skalingu. Po skalingu przychodzi czas na piaskowanie. Piaskowanie to zabieg, który ma na celu usunięcie przebarwień, osadu i drobin kamienia nazębnego. W dalszej kolejności konieczne jest polerowanie powierzchni szkliwa. Polerowanie zębów odbywa się za pomocą pasty polerskiej i to co najczęściej Pacjenci odczuwają to efekt perfekcyjnie gładkich zębów. Ostatecznie, w niektórych przypadkach stosuje się laseroterapię biostymulującą, której celem jest przyśpieszenie wszystkich procesów regeneracyjnych.

Pasta na kamień nazębny?

Zastanawiasz się nad tym, czy są pasty na kamień nazębny? Tylko co znaczy pasta na kamień nazębny? Bardzo często Klienci proszą o pastę na kamień nazębny w nadziei, że usunie ona kamień, który znajduje się już na zębach. Patrząc pod tym kątem na problem należy uświadomić sobie, że wbrew licznym zapewnieniom producentów past na kamień nazębny, żadna pasta nie usunie kamienia, który na zębach już się znajduje.

Są natomiast pasty do zębów i to niezwykle skuteczne, które zminimalizują ryzyko pojawienia się  kamienia na zębach. Pasty przeciw kamieniowi nazębnemu mają właściwości antybakteryjne, odbudowujące i wzmacniające zęby. Skutecznie wspomagają usuwanie płytki nazębnej dzięki zawartości chlorheksydyn, naturalnych enzymów roślinnych czy substancji ściernych, które zwiększą efektywność usuwania zalegającej płytki bakteryjnej. Pasty na kamień nazębny usuwają a także opóźniają ponowne osadzanie się płytki nazębnej tak aby jak najmniejsza jej ilość uległa potencjalnej krystalizacji w kamień. Pasty chroniące zęby przed kamieniem na zębach odbudowują strukturę szkliwa dzięki czemu zęby są odporniejsze na osadzanie się płytki nazębnej. 

Zatem jakie pasty polecamy? Otóż z wielu dostępnych na rynku polecamy pasty do zębów, po które Klienci chętnie wracają i które spełniają ich oczekiwania w problemie kamienia nazębnego. Zdecydowanie najczęściej polecana jest pasta do zębów z linii APACARE o działaniu odbudowującym szkliwo. Pasta do zębów APACARE oczyszcza zęby oraz chroni szkliwo przed gromadzeniem się płytki nazębnej.

Pasta Apacare na kamień nazębny

Doskonale sprawdzają się pasty z chlorheksydyną z linii CURASEPT, Elgydium Anti-Plaque czy GUM Paroex. Polecamy także pasty z naturalnymi enzymami jakie tak Oral7, Himalaya Stain Away, Sprarkly White oraz pasty z linii SPLAT Biomed.

Masz więcej pytań, zadzwoń lub napisz do nas a z pewnością pomożemy wybrać produkty, które zminimalizują ryzyko powstania kamienia nazębnego.