Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Końcówki do szczoteczki - Jak często je zmieniać?

 

Końcówki do szczoteczki to wymienny element każdej szczoteczki elektrycznej, który ulega zużyciu w miarę użytkowania. Końcówki do szczoteczki to także element szczoteczki elektrycznej, który w celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej należy regularnie wymieniać. Prawidłowa pielęgnacja końcówki do szczoteczki elektrycznej przedłuża jej trwałość i ma znaczący wpływ na zdrowie jamy ustnej i skuteczność szczotkowania zębów.

Trwałość końcówek - kiedy należy wymienić końcówkę do szczoteczki

Trwałość końcówek zależy w dużej mierze od poprawności techniki szczotkowania zębów oraz sposobu przechowywania. Dodatkowo na długość okresu użytkowania końcówki wpływ mają względy higieniczne oraz przebyte choroby jamy ustnej czy gardła.

Ze względów higienicznych końcówki do szczoteczki elektrycznej należy wymieniać co trzy miesiące. Jest to okres, w którym użytkowanie końcówki nie zagraża zdrowiu jamy ustnej. Na włosiu końcówki wymiennej podobnie jak na włóknach każdej innej szczoteczki do zębów gromadzą się bakterie. Mimo przepłukiwania szczoteczki po umyciu zębów część bakterii na jej włóknach pozostaje. W miarę upływu czasu bakterii na włosiu końcówki wymiennej gromadzi się coraz więcej co ma znaczący wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Specjaliści z dziedziny zdrowia jamy ustnej określili czas trzech miesięcy jako optymalny dla zdrowia okres użytkowania końcówki do szczoteczki elektrycznej.

Na czas użytkowania końcówki wpływ mają również względy mechanicznego zużycia końcówki. Najczęstszym powodem skrócenia okresu użytkowania końcówki do szczoteczki elektrycznej jest niewłaściwa technika szczotkowania. Bez względu czy rzecz dotyczy końcówki do szczoteczki sonicznej, rotacyjnej czy ultradźwiękowej. Zdecydowana większość Pacjentów zbyt mocno dociska szczoteczkę podczas mycia zębów. Mocny nacisk powoduje deformacje włókien końcówki do szczoteczki co ma znaczący wpływ na jakość mycia zębów. Powyginane włókna zmniejszają efektywność szczotkowania zębów i mogą podrażniać dziąsła. Jest to moment, w którym bezzwłocznie należy wymieć końcówkę. Deformację włókien końcówek wymiennych może również spowodować niewłaściwa technika szczotkowania. Producenci szczoteczek elektrycznych zarówno szczoteczek sonicznych jak i rotacyjnych w instrukcjach obsługi szczegółowo opisują zalecaną technikę szczotkowania zębów, która zapewnia efektywne czyszczenie i podtrzymuje trwałości końcówki.

Przebyte choroby jamy ustnej oraz gardła również wymuszają szybszą wymianę końcówki do szczoteczki. Niewiele osób wie ale po każdym zapaleniu gardła czy innej choroby w jamie ustnej należy dokonać wymiany końcówki. Stosowanie końcówki do szczoteczki po przebytej chorobie w obrębie jamy ustnej może spowodować nawrót choroby lub dłuższą rekonwalescencję.

Pielęgnacja końcówki do szczoteczki elektrycznej

Technika mycia zębów szczoteczką manualną znacznie różni się od sposobu szczotkowania zarówno szczoteczką soniczną jak również szczoteczką rotacyjną. Opis prawidłowego użytkowania szczoteczki elektrycznej znajduje się w każdej instrukcji obsługi. Producent dokładnie określa sposób szczotkowania dla zapewnia efektywnego i bezpiecznego oczyszczania zębów. Właściwa technika szczotkowania zębów wpływa na trwałość końcówki do szczoteczki nie powodując deformacji włókien.

Odpowiedni sposób przechowywania

Niewłaściwy sposób przechowywania końcówki do szczoteczki elektrycznej również ma znaczący wpływ na skrócenie jej użyteczności. Przechowywanie końcówek w zamykanych pojemnikach, szafkach uniemożliwia jej swobodne wysychanie. Zawilgotniałe włókna to idealne środowisko dla rozmnażania się bakterii, które mają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Brak odpowiedniej wentylacji powoduje również pojawienie się nieprzyjemnego, stęchłego zapachu, który jest wyraźnie odczuwalny podczas szczotkowania zębów. Zmniejsza to bezpieczeństwo i komfort szczotkowania zębów.

OVIDEN Ovi-One to doskonały sposób na higieniczne przechowywanie końcówek do szczoteczek elektrycznych większość marek na rynku. OVIDEN Ovi-One to uniwersalnych uchwyt na końcówki do szczoteczek sonicznych, rotacyjnych, ultradźwiękowych a także dysz do irygatorów do zębów. Uchwyt OVIDEN Ovi-One zapewnia odpowiednie odseparowanie końcówek poszczególnych Użytkowników oraz pozwala na ich swobodne wysychanie. OVIDEN Ovi-One został zaprojektowany w celu zapewnienia prawidłowej pielęgnacji końcówek do szczoteczek całej rodziny.

końcówki Oviden

Sanitizery UV to urządzenia zapewniające skuteczną dezynfekcję końcówek do szczoteczek elektrycznych. Sanitizery UV oferują producenci szczoteczek elektrycznych w celu zwiększenia jakości codziennej higieny jamy ustnej . Sanitizer UV naświetla końcówki promieniami światła ultrafioletowego, dzięki czemu wszelkie bakterie i drobnoustroje zostają wyeliminowane. Sanitizery UV zwiększają trwałość końcówki i jej przydatność do użycia. Dezynfekowanie końcówek przez Sanitizer UV ma pozytywny wpływ na jakość codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Sanitizer UV dezynfekuje końcówki po przebytych chorobach gardła oraz jamy ustnej dzięki czemu nie wymagają one wymiany po przebytych chorobach.

Sanitizer UV dezynfekcja końcówek

Końcówki do szczoteczek - oryginalne czy zamienniki?

Pytania o kwestie oryginalności końcówek do szczoteczek oraz możliwość stosowania zamienników zadają niemal wszyscy Użytkownicy szczoteczek elektrycznych. Producenci szczoteczek elektrycznych rekomendują stosowanie oryginalnych końcówek przedstawiając ich zalety potwierdzone licznymi badaniami. Czym zatem różnią się końcówki oryginalne od zamienników i czy zamienniki zapewniają efektywne czyszczenie zębów?

Końcówki do szczoteczek elektrycznych największych, światowych marek najczęściej objęte są patentami stąd zamienniki siłą rzeczy nie będą dokładnym odwzorowaniem oryginału. Oryginalne końcówki do szczoteczki zostały poddane licznym badaniom zarówno na efektywność jak i bezpieczeństwo szczotkowania zębów. Ich mechanizmy zapewniają sprawną pracę końcówki a ich awaryjność jest bliska zeru.

W niedalekiej przeszłości zamienniki końcówek do szczoteczek były określane mianem "podróbek". Sprzedawcy oferowali tzw. podróbki, które były tanią imitacją oryginałów, bez badań i szerszych informacji dotyczących jakości wykonania. Podróbki końcówek do szczoteczek były bardzo tanie i nietrwałe. Użytkownicy szybko zauważyli, że podróbki końcówek rozsypywały się już po kilku użyciach. Biorąc pod uwagę niską jakość wykonania włosia podróbek, kwestia ich awaryjności paradoksalnie okazywała się zbawienna dla zdrowia. Włókna zastosowane w oryginalnych końcówkach do szczoteczek są zaokrąglone na końcach co zapewnia bezpieczeństwo użycia. Włosie oryginalnej końcówki do szczoteczki jest delikatne dla szkliwa i dziąseł. Włókna w podróbkach były ostro zakończone przez co podrażniały i kaleczyły dziąsła a to oczywiście miało negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej. Podróbką zdecydowanie mówiliśmy NIE.

koncówki do szczoteczek

Obecnie na rynku pojawiają się tzw. zamiennik, które nie mają nic wspólnego z podróbkami. Firm oferujących zamienniki jest coraz więcej i są produkowane zarówno do szczoteczek rotacyjnych jak i szczoteczek sonicznych. Obecne zamienniki to nie tanie podróbki a sprawdzone końcówki wykonane według standardów bezpieczeństwa dla zdrowia jamy ustnej. Z pewnością zamienniki nadal nie są idealnym odwzorowaniem oryginałów ale ich jakość wykonania oraz badania potwierdzające efektywność i bezpieczeństwo stosowania w większości przypadków nie budzą zastrzeżeń. Wybór oryginału czy sprawdzonego zamiennika, to kwestia indywidualnych preferencji Użytkownika. Biorąc pod uwagę nieco niższą cenę zamienników zainteresowanie tą grupą produktów stale wzrasta.

Podsumowanie

Bez względu czy do swojej szczoteczki elektrycznej stosujemy oryginalną końcówkę wymienną czy sprawdzony zamiennik należy o nie jednakowo dbać. Właściwa technika szczotkowania oraz odpowiedni sposób przechowywania pozwalają przedłużyć trwałość końcówki. Ze względów higienicznych i dla zachowania właściwej pielęgnacji jamy ustnej zaleca się wymianę końcówki do szczoteczki co trzy miesiące. Dłuższe użytkowanie końcówki może powodować choroby jamy ustnej.