Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Naturalna pasta do zębów - czy jest skuteczna?

 

Naturalna pasta do zębów - czy jest skuteczna?

Produkty naturalne zawładnęły sercami konsumentów. Chętnie sięgamy po opakowania, na których widnieje informacja o organicznych składnikach pochodzących z ekologicznych upraw. Mamy wówczas poczucie, że wybraliśmy wspaniały, skuteczny produkt i dodatkowo zadbaliśmy przy tym o środowisko. Szukamy więc naturalnych mydeł, kremów i coraz częściej również naturalnych artykułów do higieny jamy ustnej. Czy zastanawialiście się jednak kiedyś ile faktycznie w tym wszystkim jest natury? I czy jeśli coś jest w 100% naturalne to ma szansę być skuteczne?

Naturalny skład pasty

Zacznijmy od początku, czyli od składu naturalnych past do zębów. Produkty te zazwyczaj kojarzą nam się z artykułami ziołowymi i rzeczywiście to wyciągi roślinne najczęściej stanowią podstawę tego typu preparatów. W pastach do zębów określanych jako naturalne, znajdziemy, m.in.

  • szałwię (Salvia) - działa tonizująco, ściągająco, przeciwzapalnie i antybakteryjnie, hamuje krwawienia, a także wykazuje właściwości przeciwbólowe,
  • rumianek (Chamomilla recutita) - posiada właściwości przeciwbakteryjne i łagodzące stany zapalne,
  • tymianek (Thymus) - dobrze odświeża i oczyszcza jamę ustną, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie,
  • mięta (Mentha) - najpopularniejszy składnik past do zębów, odświeża, tonizuje i dezynfekuje jamę ustną,
  • goździki (Caryophyllus) - ichdobroczynne właściwości znane są od stuleci, goździki bardzo dobrze uśmierzają ból, działają antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie,
  • porost islandzki (Crtraria Islandica) - określany jako naturalny antybiotyk, działa przeciwzapalnie i wzmacniająco, skutecznie usuwa również płytkę nazębną przez co jest stosowany w pastach wybielających zęby,
  • nagietek (Calendula Officinails) - podobnie jak goździki wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antybakteryjne i antywirusowe.
  • ksylitol (Xylitol) - naturalny cukier brzozowy wyrównujący pH w jamie ustnej i zapobiegający powstawaniu próchnicy,
  • aloes (Aloe Barbadensis) - działa łagodząco i wzmacniająco.

Produkt naturalny - czy aby na pewno?

Niestety nie zawsze produkt, który przedstawiany jest jako naturalny rzeczywiście posiada wyłącznie organiczne składniki. Zdarza się, że producent chcąc zadowolić (i przyciągnąć) Klienta zamieszcza taką informację na opakowaniu swojego preparatu trochę na wyrost. Po przeczytaniu składu okazuje się bowiem, że składniki naturalne owszem może i występują, ale plasują się raczej na końcu listy składników (co oznacza, że jest ich tam najmniej). Obecnie w Polsce nie ma regulacji prawnych określających kryteria, które powinien spełniać produkt, aby można było określić go mianem naturalnego. Stąd też różne postrzeganie tego tematu. Jeśli chcecie mieć pewność co do jakości wybranego produktu, po prostu przeczytajcie jego skład. To najprostsza metoda na pozostanie świadomym konsumentem.

Skuteczność past naturalnych

Czy naturalne pasty do zębów działają? Są osoby, które od razu odpowiedzą, że oczywiście tak. Inni stwierdzą, że absolutnie nie i ich stosowanie mija się z celem. Paradoksalnie i jedni, i drudzy będą mieli trochę racji. Dlaczego? Ponieważ wyciągi ziołowe rzeczywiście mają bardzo dobry wpływ na zdrowie jamy ustnej. Działają przeciwzapalnie, ściągają dziąsła, odkażają, tonizują, odświeżają. Są chętnie wybierane przez osoby z delikatnymi dziąsłami oraz tendencją do powstawania stanów zapalnych w jamie ustnej. Nie ma jednak wśród składników roślinnych substancji, która byłaby w stanie wspomagać remineralizację szkliwa. Jeśli wybraliśmy produkt w 100% naturalny i ziołowy, który nie zawiera fluoru ani hydroksyapatytu nie zdołamy przy jego pomocy, np. powstrzymać rozwoju próchnicy początkowej (jest to pierwsze stadium choroby próchnicowej, odwracalne, pod warunkiem zastosowania odpowiednich preparatów do higieny jamy ustnej).

Czy warto zatem stosować naturalne pasty do zębów? Oczywiście. Radzimy jednak używać ich naprzemiennie z produktami wzmacniającymi szkliwo naszych zębów. Takie rozwiązanie da Wam pewność, że działacie kompleksowo i dbacie zarówno o dziąsła, jak i o zęby. Możecie również poszukać past zawierających naturalne wyciągi  w połączeniu, np. z fluorem lub innymi substancjami remineralizującymi. Rynek artykułów do higieny jamy ustnej jest tak rozbudowany, że na pewno znajdziecie coś odpowiadającego Waszym potrzebom.