Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Jak zapobiegać i leczyć paradontozę? - 5 sprawdzonych produktów

 

Paradontoza (zapalenie przyzębia) to choroba infekcyjna tkanek przyzębia, którą najczęściej wywołują bakterie, zalegającej z powodu niewłaściwej higieny jamy ustnej, płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W najgorszym wypadku, nieleczona prowadzi co rozchwiania i utraty zębów.

Paradontoza przyczyny

Przyczyn paradontozy (zapalenia przyzębia) wiele osób upatruje w uwarunkowaniach genetycznych, jednak podstawową przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Paradontoza powstaje w wyniku długotrwałego stanu zapalnego dziąseł wywołanego przez bakterie.

Bakterie znajdują się w płytce nazębnej, która gromadzi się na zębach. Niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje zaleganie płytki nazębnej, szczególnie w miejscach trudno-dostępnych, która z upływem czasu krystalizuje się w kamień nazębny. Miejsca trudno-dostępne, narażone na zaleganie płytki nazębnej to przestrzenie międzyzębowe oraz anatomiczne kieszonki dziąsłowe (obszar między tkanką zęba a brzegiem dziąsła).

 

paradontoza przyczyny

Paradontoza objawy

Nieregularne oczyszczanie miejsc zalegania płytki nazębnej powoduje jej penetrację w głąb kieszonek dziąsłowych powodując tworzenie się kieszeni patologicznych. Nieusunięta płytka nazębna krystalizuje się w kamień nazębny, który mineralizuje się przy krawędzi dziąsła a w dalszym procesie zaczyna penetrować w głąb kieszeni dziąsłowej. Na tym etapie twardy kamień nazębny zaczyna podrażniać dziąsła, pojawia się ból i obrzęk. Dziąsła są zaczerwienione i zauważalne jest miejscowe krwawienie. Dolegliwością tym bardzo często towarzyszy nieprzyjemny zapach z ust.

Jeżeli na tym etapie nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie paradontozy to tkanki mocujące zęby w kości szczęki i żuchwy zostaną uszkodzone. Na tym etapie odsłaniają się szyjki zębowe, które są powodem dolegliwości bólowych związanych z nadwrażliwością zębową. Postępujący proces paradontozy skutkuje postępującą recesją dziąseł co sprawia, że zęby stają się luźno osadzone, rozchwiane i mogą wypadać.

Jak leczyć paradontozę?

Leczenie paradontozy odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Leczenie paradontozy w zaawansowanym stadium choroby może zakończyć się również skomplikowanym leczeniem chirurgicznym i długim okresem rekonwalescencji. Zatem aby uniknąć skomplikowanego i bolesnego leczenia paradontozy należy przestrzegać zasad prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej oraz dokonywać regularnych przeglądów stomatologicznych, w tym usuwania kamienia nazębnego.

Domowe sposoby

Paradontoza to choroba, której nie wyleczymy domowymi sposobami. Bardzo często spotykamy się z pytaniami Klientów o produkty do pielęgnacji jamy ustnej "na paradontozę". Nie ma pasty do zębów czy płynu do płukania zębów "na paradontozę". Są natomiast produkty, które zapewniają odpowiednią pielęgnację jamy podczas leczenia paradontozy. Dostępne są również profesjonalne produkty do higieny jamy ustnej redukujące stany zapalne dziąseł, a tym samym nie dopuszczają do powstania paradontozy.

Najważniejsze jest zapobieganie!

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania paradontozie jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów oraz oczyszczanie miejsc trudno-dostępnych ogranicza zaleganie płytki nazębnej będącej główną przyczyną stanów zapalny dziąseł. Jak dbać o zęby, żeby zapobiec paradontozie? Oto kilka podpowiedzi.

Szczoteczka do zębów z miękkim włosiem

Dla zachowania najlepszej jakości szczotkowania i ochrony dziąseł zaleca się stosowanie szczoteczek do zębów z miękkim włosiem. Przeświadczenie, że tylko szczoteczka z twardym włosiem dokładnie usuwa płytkę nazębną od kilku jest skutecznie obalane. Obecnie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem posiadają gęsto utkane włókna, które zapewniają dokładne oczyszczanie zębów. Szczoteczki do zębów z miękkim włosiem są bezpieczne dla dziąseł, szczególnie w przypadku niewłaściwej techniki szczotkowania i stosowania zbyt dużej siły podczas "szorowania zębów". Zaleca się szczotkowanie zębów miękką szczoteczką do zębów szczególnie podczas zapalenia dziąseł. Najczęściej polecaną jest szczoteczka do zębów Curaprox.

 

szczoteczka curapox

 

Oprócz odpowiedniej szczoteczki do zębów ważną kwestią jest również właściwa technika szczotkowania. Zła technika szczotkowania zębów, używanie zbyt dużej siły nacisku może powodować podrażnienia dziąseł. Odpowiednia technika szczotkowania jest podstawą w profilaktyce leczenia stanów zapalnych dziąseł i paradontozy.

Irygator do zębów

Najskuteczniejszym produktem oczyszczającym miejsca trudno-dostępne jest irygator dentystyczny. Irygator do zębów wpłukuje resztki pokarmów i płytkę nazębną z miejsc, których nie doczyści szczoteczka do zębów a nawet szczoteczki międzyzębowe czy nici dentystyczne. Irygatory dentystyczne zapewniają najlepsze oczyszczenie kieszeni dziąsłowych nie dopuszczając do zalegania płytki nazębnej. Regularne oczyszczanie miejsc najbardziej narażonych na gromadzenie się bakterii chroni przed występowaniem stanów zapalnych, kamienia zębnego, które prowadzą do paradontozy.

 

irygator do zębów

 

Irygator do zębów zapewnia również doskonały masaż dziąseł. Odpowiedni masaż powoduje lepsze ukrwienie tkanek dzięki czemu dziąsła stają się mocniejsze i zdrowsze.

Chlorheksydyna

W profilaktyce leczenia stanów zapalnych i paradontozy zaleca się stosowanie produktów z chlorheksydyną. Pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną mają działanie przeciwbakteryjne zapewniając skuteczną redukcję płytki nazębnej, łagodzą podrażnienia i stany zapalne dziąseł. Chlorheksydyna działa odkażająco dzięki czemu produkty z chlorheksydyną skutecznie wspomagają proces gojenia.

 

Chlorheksydyna

Paradontoza - pasta do zębów

Regularne stosowanie pasty do zębów z chlorheksydyną wspomaga usuwanie płytki nazębnej nie dopuszczając do jej  zalegania. Na pytanie o pastę do zębów "na paradontozę" odpowiadamy polecając pasty do zębów, które będą wspomagały redukcję płytki nazębnej, wzmacniały dziąsła i działały przeciwbakteryjnie i antyseptycznie.

Szczoteczka elektryczna

Wysoka częstotliwość ruchów włosia szczoteczek elektrycznych zapewnia efektywne usuwanie płytki nazębnej. Najefektywniejsze czyszczenie zdaniem wielu specjalistów zapewniają szczoteczki soniczne, wykorzystujące technologię fal dźwiękowych. Podczas mycia zębów szczoteczką soniczną, szybkie drgania włosia szczoteczki wywołują w jamie ustnej zjawisko bliskie zjawisku kawitacji. Powstaje chmura mikro bąbelków, które penetrują miejsca trudno-dostępne wspomagając odrywanie płytki nazębnej. Szczoteczki soniczne doskonale rozbijają zalegającą płytkę nazębną nie dopuszczając do jej krystalizacji w kamień nazębny.

 

szczoteczka elektryczna

Podsumowanie

Paradontoza (zapalenie przyzębia) to choroba, która prowadzi do poważnych zmian w jamie ustnej i utraty zębów. Aby nie dopuścić do paradontozy należy przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i oczyszczać miejsca szczególne narażone na zaleganie płytki nazębnej. Należy regularnie dokonywać przeglądów stomatologicznych i usuwać kamień nazębny. Nie można lekceważyć stanów zapalnych dziąseł, które nieleczone prowadzą do powstania paradontozy. Ważnym aspektem w codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest właściwa technika szczotkowania, odpowiednia szczoteczka do zębów, irygator dentystyczny oraz pasta do zębów, a wszystko w celu skutecznego oczyszczania zębów i wzmacniania dziąseł.