Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Pasta do zębów dla dzieci

 

Niejednokrotnie w kolejnych wpisach zwracamy uwagę na rozwój rynku artykułów do higieny jamy ustnej. Piszemy o tym, że sklepowe i drogeryjne półki uginają się pod ciężarem coraz to wymyślniejszych past, żeli czy proszków do mycia zębów. Z jednej strony jest to ogromny pozytyw. Nareszcie mamy przecież możliwość swobodnego wyboru i dobierania produktów według naszych indywidualnych potrzeb. Z drugiej natomiast okazuje się, że od przybytku głowa może jednak rozboleć, a zbyt wiele możliwości przysparza więcej kłopotu niż radości. Problem staje się jeszcze większy jeśli wkroczymy w kategorię produktów dla dzieci. Kolorowe opakowania, zachęcające smaki, a do tego wszystkiego odwieczne pytanie: z fluorem czy bez?

Skład pasty do zębów

Składy past do zębów to temat rzeka. W kontekście past do zębów dla dzieci jest jednak jeden kluczowy składnik, który wzbudza najwięcej kontrowersji. Mowa oczywiście o fluorze. Stomatolodzy w tej kwestii są jednomyślni i zdecydowanie rekomendują stosowanie past do zębów dla dzieci zawierających fluor i to w stężeniu 1000 ppm. Ważnym jest aby zwracać uwagę na to ILE pasty nakładamy na szczoteczkę naszego dziecka. Maluchom mającym 6-36 miesięcy dosłownie muskamy pastą włosie szczoteczki. Dzieci starsze powinny natomiast myć zęby ilością pasty wielkości ziarna grochu.

 

Ryzyko próchnicy

Wiek

Stężenie F

Ilość pasty

Częstotliwość szczotkowania

niskie, umiarkowane, wysokie

6-36 mies. (wysoki poziom świadomości prozdrowotnej rodziców/opiekunów, przestrzeganie zalecanej ilości pasty)

1000 ppm - śladowa ilość

2 razy dziennie

3 - 6 lat

1000 ppm - ziarno grochu

> 6 lat

1450 ppm 1-2 cm

 

Pasty zawierające 1000 ppm fluoru to m.in.:

  • Biał Perła Junior
  • VITIS Junior
  • Elgydium Junior ICE AGE
  • Oral7 Kids
  • Tołpa Expert Junior
  • GUM Junior
  • FluorKIN Calcium

Dzieci jedzą pastę przy myciu zębów

To prawda. Sytuacja dotyczy szczególnie młodszych dzieci,  stosujących pasty o bardzo przyjemnych smakach (np. coli, czekolady czy lodów waniliowych).  Właśnie dlatego w przypadku poszczególnych grup wiekowych zaleca się stosowanie ODPOWIEDNICH ilości pasty do zębów. Wówczas nawet w przypadku połknięcia produktu nie ma niebezpieczeństwa zatrucia. Niemniej powinniśmy zwracać uwagę na to aby dziecko nie zjadało pasty podczas szczotkowania zębów i odpluwało jej nadmiar. Im szybciej wyrobimy w dziecku ten nawyk, tym lepiej.

Ulubione pasty naszych Małych Klientów

Oral7 Kids

Oral7 Kids to pasta, która poza fluorem i ksylitolem działającymi przeciwpróchnicowo w składzie posiada również kompleks naturalnych enzymów. Lizozym, laktoferyna, glukozydaza + laktoperoksydaza pomagają w zachowaniu odpowiedniej flory bakteryjnej w jamie ustnej i zapobiegają powstawaniu aft, pleśniawek czy stanów zapalnych. Ponadto produkt nie zawiera SLSu, sztucznych detergentów i barwników, które mogą powodować podrażnienia.

Przyjemny owocowy smak jest dobrze tolerowany nawet przez najmłodsze dzieci i stanowi świetną motywację do codziennej higieny jamy ustnej.

 

Opakowanie: 50 ml (w opakowaniu z pastą znajduje się również szczoteczka do zębów)

Cena: 25,90 PLN

 

Elgydium Junior ICE AGE

Skuteczne, przeciwpróchnicowe działanie pasta Elgydium Junior zawdzięcza fluorowodorkowi 3-pirydynometanolu. Zawarty w paście fluor (1000 ppm) wiąże się ze szkliwem znacznie szybciej, bo już od 1 minuty szczotkowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które niechętnie myją zęby i skracają tę czynność do minimum. Dodatkowym motywatorem w przypadku produktu z Francji jest kolorowa grafika z bohaterami bajki Epoka Lodowcowa.

 

Opakowanie: 50 ml

Cena: 15,90 PLN

 

VITIS Junior

VITIS Junior to kolejna pasta zawierająca 1000 ppm fluoru. Wzbogacona ksylitolem, skutecznie zapobiega powstawaniu próchnicy. Produkt nie zawiera glutenu, a obecne w składzie  betaina i gliceryna dbają o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych jamy ustnej, chroniąc je tym samym przed uszkodzeniami. VITIS Junior to czerwony, truskawkowy żel, który przekonał do siebie wielu naszych Małych Klientów.

 

Opakowanie: 75 ml

Cena: 16,90 PLN

Biorepair Kids (dawniej Biorepair Junior)

Pasta Biorepair Kids nie zawiera co prawda fluoru, jest jednak świetną alternatywą dla dzieci, które z jakichś powodów nie powinny go stosować lub w przypadku gdy rodzice nie są przekonani do tego pierwiastka. W paście zastosowano opatentowane przez markę Biorepair cząsteczki MICROREPAIR®, które mają taką samą wielkość i skład jak szkliwo naszych zębów. Cecha ta sprawia, że cząsteczki hydroksyapatytu wnikają w mikropory i mikropęknięcia szkliwa i uzupełniają je zabezpieczając tym samym zęby przed próchnicą. Biorepair Kids jest produktem bardzo łagodnym, ponieważ nie zawiera ściernej krzemionki, a za jego przyjemny, naturalnie słodki smak odpowiada wyciąg z poziomki.

 

Opakowanie: 50 ml

Cena: 9,90 PLN

Jack'n'Jill

Jack'N'Jill to naturalne, organiczne pasty do zębów, które zadowolą wszystkich wielbicieli produktów z serii eco. Pasta ma konsystencję przezroczystego żelu i jest aromatyzowana wyłącznie naturalnymi wyciągami. Do wyboru mamy aż 6 wersji smakowych produktu: truskawkową, malinową, bananową, borówkową, neutralną oraz o smaku czarnej porzeczki. Żel zawiera przeciwpróchnicowy ksylitol oraz łagodzący ekstrakt z nagietka. Mimo, iż pasta należy do grona produktów naturalnych należy unikać połykania jej przez dziecko.

 

Opakowanie: 50 g

Cena: 27,90 PLN

Regularna i starannie przeprowadzona higiena jamy ustnej dziecka to nie wszystko. Konieczne są również regularne przeglądy stomatologiczne. Pierwsza wizyta adaptacyjna powinna odbyć się po wyrżnięciu pierwszego ząbka czyli ok. 6 miesiąca życia. Stomatolog ma wówczas okazję sprawdzić czy proces ząbkowania przebiega prawidłowo, a także czy dziecku nie zagraża próchnica. Jest to też świetny moment na rozmowę dotyczącą tego jakich produktów do higieny jamy ustnej powinniśmy używać w przypadku naszego malucha.