Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Skaling zębów - co to jest?

 

Skaling to zabieg stomatologiczny polegający na usuwania kamienia nazębnego. Skaling zębów przeprowadza lekarz dentysta lub higienistka stomatologiczna. Skaling jest jedynym sposobem na dokładne usunięcie kamienia nazębnego z zębów.

Kamień nazębny jest wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Nieodpowiednia technika szczotkowania i niedoczyszczanie miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej sprzyjają odkładaniu płytki nazębnej. Zalegająca płytka nazębna ulega mineralizacji, zaczyna twardnieć i zamienia się w kamień nazębny, którego nie usunie nawet najlepsza szczoteczka elektryczna. 

Skaling to usuwanie kamienia nazębnego?

Tak, skaling to zabieg usuwania kamienia nazębnego zarówno z powierzchni korony zęba jak również kamienia, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł. Skaling zębów należy przeprowadzać regularnie gdyż kamień nazębny to środowisko dla rozwijania się bakterii wywołujących choroby zębów i dziąseł takie jak próchnica, zapalenie dziąseł czy paradontoza. Kamień nazębny to także nieestetyczne przebarwienia oraz powód nieprzyjemnego zapachu z ust.

Zabieg usuwania kamienia nazębnego przeprowadza się przy pomocy skalera ręcznego, ultradźwiękowego  lub laserowego. Skaling naddziąsłowy wykonuje sie u większości pacjentów i polega na usunięciu kamienia nazębnego, który powstał na koronie zęba. U wielu pacjentów konieczne jest także wykonanie skalingu poddziąsłowego podczas, którego usuwa się kamień nazębny znajdujący się pod powierzchnią dziąseł.

Regularne wizyty kontrolne i systematyczne usuwanie kamienia nazębnego chronią przed próchnicą, paradontozą, zapaleniem dziąseł i chorobami przyzębia. 

Produkty do walki z kamieniem nazębnym

Wbrew licznym opiniom nie ma skutecznego produktu, który usunie kamień nazębny. Kamienia nazębnego nie usunie żadna szczoteczka elektryczna czy najlepsza pasta do zębów. Jeżeli na zębach znajduje się kamień nazębny to jedynym sposobem jego usunięcia jest skaling.

Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni w walce z kamieniem nazębnym. To co możemy zrobić w codziennej pielęgnacji jamy ustnej to nie dopuścić do powstania kamienia nazębnego. Regularne mycie zębów, odpowiednia technika szczotkowania, oczyszczanie miejsc trudno dostępnych oraz stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji jamy ustnej zapobiega gromadzeniu się płytki nazębnej. Dokładne i regularne usuwanie płytki nazębnej skutecznie minimalizuje ryzyko pojawienia sie kamienia nazębnego.

Do walki z kamieniem nazębnym polecamy stosować produkty, które na bieżąco będą pomagały w usuwaniu płytki nazębnej a także takie, które opóźnią jej gromadzenie się.

Odpowiednia technika szczotkowania - szczoteczki elektryczne

Jeżeli w codziennej pielęgnacji jamy ustnej używamy klasyczną szczoteczkę manualną to ogromne znaczenie dla dokładnego usuwania płytki nazębnej ma właściwa technika szczotkowania zębów. Sprawę zdecydowanie ułatwią szczoteczki elektryczne zarówno soniczne jak i rotacyjne. Szczoteczki elektryczne dzięki intensywnym ruchom powodują szybkie i efektywne usuwanie płytki nazębnej. Główki szczoteczek elektrycznych są zaprojektowane tak aby możliwie jak najdokładniej otaczać ząb podczas szczotkowania co zwiększa skuteczność oczyszczania miejsc trudno dostępnych. Ponadto szczoteczki elektryczne wyposażone są w funkcje kontroli czasu szczotkowania co również zwiększa efektywność usuwania płytki nazębnej.

Oczyszczanie miejsc trudno dostępnych - irygatory do zębów

Miejsca szczególnie narażone na odkładanie i zaleganie płytki nazębnej to przestrzenie międzyzębowe, kieszenie dziąsłowe czy obszary poniższej linii dziąseł. Są to miejsca niedostępne dla włosia szczoteczek do zębów przez co nie są oczyszczanie podczas codziennego szczotkowania. Aby efektywnie oczyścić miejsca trudno dostępne w jamie ustnej należy do codziennej higieny jamy ustnej wprowadzić specjalistyczne produkty takie jak nici dentystyczne, szczoteczki międzyzębowe czy irygatory do zębów.

Nici dentystyczne oraz szczoteczki międzyzębowe sprawdzą się w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych. Szybko i dokładnie usuną resztki pokarmowe a przede wszystkim płytkę nazębną nie dopuszczając do jej krystalizacji w kamień nazębny. Najlepsze w oczyszczaniu miejsc trudno dostępnych są natomiast irygatory do zębów, które oczyszczają przestrzenie międzyzębowe, anatomiczne kieszenie dziąsłowe a przede wszystkim miejsca poniższej linii dziąseł, w których również zalega płytka nazębna. Miejsca pod powierzchnią dziąseł oczyścić można tylko i wyłącznie irygatorem do zębów stąd jego największa skuteczność w codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Stosowanie past do zębów o działaniu wspomagającym usuwaniu płytki nazębnej

Do walki z kamieniem nazębnym poleca się tzw. pasty na kamień nazębny, które będą na bieżąco wspomagać usuwanie płytki nazębnej. W tej kwestii sprawdzą się pasty wybielające, które w swoim składzie posiadają drobinki ścierne zapewniające mechaniczne ścieranie osadów i płytki nazębnej. U osób z nadwrażliwością zębową czy delikatnymi dziąsłami sprawdzą się pasty do zębów z chlorheksydyną o właściwościach antyseptycznych. Drobinki ścierne w pastach wybielających mogą pogłębiać dolegliwości bólowe wrażliwych zębów oraz podrażniać dziąsła. Chlorheksydyna natomiast wspomaga redukcję płytki nazębnej po poprzez jej rozpuszczanie. Pasty do zębów z chlorheksydyną najczęściej dostępne są w żelowej konsystencji, dzięki czemu lepiej docierają i wspomagają higienę w miejscach trudno dostępnych. Pasty z chlorheksydyną nie posiadają właściwości ściernych i mogą być stosowane przez osoby z nadwrażliwością zębów oraz delikatnymi dziąsłami.

Dodatkowi pomocnicy w walce z kamieniem nazębnym

Nasze sklepowe półki uginają się od produktów, które uskuteczniają redukcję płytki nazębnej nie dopuszczając do jej krystalizacji w kamień nazębny. Polecane są różnego rodzaju pasty poleskie stworzone do stosowania w warunkach domowych, które doskonale usuwają płytkę nazębną i polerują zęby. Polecane są także gumki ścierne w postać skrobaków czy pisaków a także szczoteczki jednopęczkowe, które w sposób mechaniczny, punktowo doczyszczają zęby z płytki nazębnej. Popularnością cieszą się również paski ścierne, które skutecznie ścierają płytkę nazębną w przestrzeniach międzyzębowych przywracając biel uśmiechu.

Podsumowanie

Walka z kamieniem nazębnym polega na regularnym, dokładnym oczyszczaniu zębów z płytki nazębnej. Regularne oczyszczanie zębów i miejsc trudno dostępnych przy zastosowaniu odpowiednich produktów chroni zęby przed osadzaniem się, zaleganiem i krystalizowaniem płytki nazębnej w kamień nazębny. Jeżeli natomiast, po mimo naszych starań, kamień nazębny pojawia się na zębach wówczas należy udać się do stomatologa, który wykona skaling. Skaling, wbrew wszelkim opiniom i cudownym produktom "usuwającym kamień nazębny" to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się kamienia nazębnego.