Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Szczoteczka soniczna czy elektryczna

 

Mycie zębów to podstawa codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Zęby można szczotkować przy pomocy powszechnie znanych szczoteczek manualnych jak również zaawansowanych technologicznie szczoteczek elektrycznych. Te ostatnie wzbudzają coraz większe zainteresowanie Pacjentów oraz zdobywają uznanie specjalistów z dziedziny higieny i zdrowia jamy ustnej. Szczoteczki elektryczne, niezależnie od zastosowanej technologii, wykonują zdecydowanie więcej ruchów czyszczących w porównaniu ze szczoteczką manualną, co ma znaczący wpływ na efektywność szczotkowania zębów. Ponad to szczoteczki elektryczne posiadają szereg funkcji i programów, które zwiększają jakość, komfort i bezpieczeństwo mycia zębów.

 

szczoteczka soniczna a elektrycznaSzczoteczka elektryczna - szczoteczka rotacyjna

Szczoteczka elektryczna zdecydowanej większości osób kojarzy się marką Oral B. Nic dziwnego, gdyż marka Oral-B to światowy lider w produkcji najbardziej popularnych szczoteczek elektrycznych, które również w Polsce od kilkunastu lat przodują na listach bestsellerów.

Mianem szczoteczki elektryczne określa się grupę szczoteczek do zębów zasilanych akumulatorowo, których mechanizm generuje, w zależności do zastosowanej technologii, ruchy główki szczoteczki bądź jej włosia. Szczoteczki elektryczne dzielą się w zależności od zastosowanej technologii na szczoteczki rotacyjne, soniczne oraz utlradźwiękowe.

Szczoteczki elektryczne (rotacyjne) to grupa szczoteczek elektrycznych charakteryzująca się okrągłą główką czyszczącą, która podczas szczotkowania wykonuje ruchy rotacyjne. Szybkie ruchy rotacyjne główki sprawiają, że włosie końcówki w sposób mechaniczny, z dużą intensywnością, oczyszcza zęby. Szczoteczki rotacyjne najczęściej określane są mianem szczoteczek elektrycznych. Zdecydowana większość Klientów odwiedzających nasz Sklep Stomatologiczny z zamiarem zakupu szczoteczki elektrycznej, myśli o szczoteczce rotacyjnej (oczywiście marki Oral-B).

Szczoteczka soniczna - nowoczesna szczoteczka elektryczna

Szczoteczki soniczne to grupa szczoteczek elektrycznych, w których zastosowano technologię fal dźwiękowych. Mechanizm szczoteczki sonicznej generuje drgania dźwiękowe, które wprawiają włosie końcówki wymiennej w ruch wymiatający. Częstotliwość drgań jaką osiągają szczoteczki soniczne wynosi od 62 do 96 tysięcy, co daje zakres 31-48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Bardzo szybkie ruchy włosia szczoteczki sonicznej doskonale usuwają płytkę nazębną i uporczywe osady. Natężenie drgań powoduje również powstanie w buzi milionów mikro pęcherzyków powietrza, które penetrują i oczyszczają miejsca trudno dostępne w jamie ustnej.

Szczoteczka elektryczna a soniczna - różnice

Porównań szczoteczki elektrycznej (rotacyjnej) do szczoteczki sonicznej dokonuje każdy, kto nosi się z zamiarem wprowadzenia szczoteczki elektrycznej do codziennej higieny jamy ustnej. Różnica między szczoteczką soniczną a elektryczną polega na zastosowanej technologii, kształcie główki czyszczącej oraz technice szczotkowania.

 

Zastosowana technologia czyszczenia zębów

Szczoteczka elektryczna (rotacyjna) czyści zęby poprzez mechaniczne ścieranie osadów, przebarwień i płytki nazębnej. Mechanizm szczoteczki elektrycznej (rotacyjnej) wprawia główkę końcówki wymiennej w ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz pulsacyjny (ruch 3D). Najpopularniejsze szczoteczki elektryczne Oral B zapewniają intensywne czyszczenie zębów generując do 8.800 ruchów rotacyjnych oraz do 40. 000 ruchów pulsacyjnych.

 

szczoteczka elektryczna

 

Szybkie ruchy rotacyjne połączone z pulsacją szybko i dokładnie oczyszczają zęby. Ruch rotacyjny może być jednak abrazyjny dla dziąseł, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia technika szczotkowania oraz posiadanie szczoteczki elektrycznej z czujnikiem siły nacisku, który zminimalizuje ryzyko podrażnienia dziąseł.

Szczoteczka soniczna czyści zęby z wykorzystaniem technologii fal dźwiękowych, które wprawiają włosie szczoteczki w drgania o wysokiej częstotliwości. Włosie szczoteczki sonicznej wprawiane jest w ruch wymiatających o częstotliwości do 98.000 drgań na minutę dzięki czemu skutecznie rozbija płytkę nazębną, usuwa uporczywe przebarwienia i osady. Częstotliwość ruchów włosia szczoteczki sonicznej wywołuje w jamie ustnej zjawisko bliskie kawitacji. Podczas szczotkowania zębów dzięki obecności śliny i pasty do zębów, powstaje chmura mikro bąbelków, które penetrują miejsca niedostępne dla włosia szczoteczki zwiększając tym samym efektywność mechanicznego czyszczenia.

 

szczoteczka soniczna

 

Ruch wymiatający generowany przez szczoteczkę soniczną zapewnia właściwą, wskazaną przez lekarzy dentystów, technikę szczotkowania zębów. Ruch wymiatający oczyszcza zęby oraz jest bezpieczny dla dziąseł. Szczoteczka soniczna zapewnia efektywne czyszczenie zębów i lepsze doczyszczanie miejsc trudnodostępnych a także zapewnia subtelny masaż dziąseł.

 

Kształt główki czyszczącej

Szczoteczka soniczna różni się również od szczoteczki elektrycznej kształtem główki czyszczącej. Kształt główki oraz zastosowana technologia wpływają na jakość, komfort i bezpieczeństwo czyszczenia zębów.

Szczoteczka elektryczna charakteryzuje się okrągłą główką, która wykonuje ruchy rotacyjne. Okrągłe główki, niewielkich rozmiarów, ułatwiają dotarcie do wszystkich partii łuków zębowych ułatwiając czyszczenie zębów trzonowych. Włosie dokładnie otacza ząb dogłębnie oczyszczając powierzchnię szkliwa.

Szczoteczki soniczne posiadają główkę o podłużnym kształcie, przypominającym główkę szczoteczki manualnej. Opływowy, niewielki rozmiar główki pozwala na bezpieczne i komfortowe szczotkowanie. Kształt główki oraz ruch wymiatający włosia zapewniają efektywne szczotkowanie zębów oraz masaż dziąseł.

 

końcówki do szczoteczek sonicznych

 

Końcówki do szczoteczki elektrycznej (rotacyjnej) jak i końcówki do szczoteczki sonicznej dzielą się pod względem twardości włosia oraz ułożenia włókien co wpływa na intensywność czyszczenia. Różnorodność końcówek jaką wprowadzają producenci szczoteczek sonicznych i szczoteczek elektrycznych ma na celu na jak najlepsze dopasowanie główki czyszczącej do indywidualnych potrzeb Użytkownika.

 

końcówki do szczoteczek elektrycznych

 

Funkcje dodatkowe zwiększają efektywność czyszczenia zębów

Szczoteczki soniczne i elektryczne posiadają funkcje, które zwiększają efektywność i dokładność czyszczenia. Opcje dodatkowe zastosowane w szczoteczkach sonicznych jak również szczoteczkach elektrycznych są praktycznie takie same i polegają na kontroli czasu szczotkowania zębów, siły nacisku czy zobrazowaniu i prowadzeniu statystyk dotyczących mycia zębów dzięki wykorzystaniu nowoczesnych aplikacji. Zarówno szczoteczki soniczne i jak i szczoteczki elektryczne posiadają kilka trybów pracy o różnej mocy czyszczenia dla jeszcze lepszego dostosowania intensywności czyszczenia do indywidualnych potrzeb Pacjentów.

Podsumowanie

Decydując się na wprowadzenie szczoteczki elektrycznej do codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy poznać podstawowe różnice technologiczne. Zarówno technologia soniczna jak i rotacyjna posiada zalety ale także przeciwwskazania do stosowania przy niektórych schorzeniach w obrębie jamy ustnej. Wybierając szczoteczkę elektryczną należy dopasować jej funkcjonalność do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia jamy ustnej. Bezapelacyjnie każda szczoteczka elektryczna zapewni najwyższą jakość czyszczenia zębów i zminimalizuje ryzyko pojawienia się próchnicy i stanów zapalanych dziąseł.