Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych. Czy warto je kupować?

 

Jak dbać o końcówki do szczoteczki elektrycznej i kiedy je wymieniać aby codzienna pielęgnacja jamy ustnej była efektywna i bezpieczna.

Zdrowie zębów i dziąseł zależy niewątpliwe od regularnej higieny jamy ustnej. Pamiętać jednak należy, że na sukces w dbaniu o nasz uśmiech duży wpływ poza sumiennością ma również jakość produktów stosowanych w codziennej pielęgnacji. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, iż niewłaściwie dobrane, słabej jakości artykuły do higieny jamy ustnej mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Dlatego, np. w przypadku szczotkowania zębów szczoteczką elektryczną niezwykle istotną dla zdrowia jamy ustnej sprawą jest regularna wymiana końcówek oraz jakość kupowanych przez nas "główek".

Pisząc o jakości chciałabym przede wszystkim poruszyć temat końcówek do szczoteczek elektrycznych będących zamiennikami końcówek oryginalnych. Wielu z Was pomyśli zapewne, że szukam przysłowiowej dziury w całym, bo skoro popularne zamienniki wyglądają niemal tak samo jak oryginalne końcówki to po co przepłacać? Moja odpowiedź jest krótka - dla własnego bezpieczeństwa.

Od wielu lat wraz z profesjonalistami z dziedziny stomatologii edukujemy Pacjentów i opowiadamy o tym, dlaczego tak ważną kwestią jest stosowanie oryginalnych i sprawdzonych produktów. Postanowiliśmy ponownie napisać o tym problemie gdyż nasz rynek w dalszym ciągu „zalewa” coraz więcej tzw. zamienników - kuszących, bo tańszych. 

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych są tańsze, a nawet zdecydowanie tańsze od oryginałów przez co zachęcają do zakupu. Niejednokrotnie są zachwalane przez sprzedawców i przedstawiane jako produkt tej samej jakości co wersje oryginalne. Nie dajmy się jednak zwieść tym zapewnieniom. Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych to produkty bardzo często bez atestów i badań potwierdzających bezpieczeństwo ich stosowania. Niższa cena jest efektem cięć kosztów produkcji, co przekłada się chociażby na stosowanie gorszych jakościowo materiałów.

Końcówki oryginalne i zamienniki na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie przez co wiele osób wychodzi z założenia, że nie ma sensu przepłacać. Jest to jednak duży błąd. Końcówki oryginalnie są droższe – FAKT! Pamiętać należy jednak, iż na tę cenę składa się wiele aspektów (wieloletnie badania, testy kliniczne, kontrole jakości), które zapewniają nam efektywność i bezpieczeństwo ich użycia. 

Końcówki do szczoteczki Oral-B zamienniki

To najczęściej wyszukiwana fraza przez osoby chcące zakupić końcówki do szczoteczek elektrycznych. Klienci szukają jak najtańszych końcówek, co z jednej strony jest zrozumiałe, z drugiej jednak może spowodować poważne konsekwencje i doprowadzić do podrażnień dziąseł czy powstania nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa, czyli tzw. ubytków abrazyjnych. Końcówki do szczoteczek elektrycznych należy wymieniać ze względów higienicznych co 3 miesiące, zdaję więc sobie sprawę z tego, iż w przypadku cztero osobowej rodziny koszt zaczyna być zauważalny. Niemniej jednak robiąc szybki bilans "zysków i strat" może warto się chwilę zastanowić nad niebezpieczeństwem jakie niosą za sobą zamienniki?

Końcówki do szczoteczek elektrycznych powinny, a wręcz muszą być produktem oryginalnym. Dlaczego?  Końcówki produkowane przez najpopularniejsze marki szczoteczek elektrycznych (rotacyjnych, sonicznych czy ultradźwiękowych) poddawane są szeregom badań i testów klinicznych, co jest gwarancją bezpiecznego użycia. 

Podstawowa różnica między końcówką oryginalną, a zamiennikiem tkwi we włosiu. Włókna końcówek oryginalnych są zaokrąglone na końcach dzięki czemu myją zęby nie uszkadzając szkliwa i dziąseł. Końcówki oryginalne w zależności od rodzaju posiadają włókna różnej twardości, które spełniają odpowiednie funkcje pielęgnacyjne. Elastyczne włókna średniej twardości  otaczają powierzchnię zęba i zapewniają dokładne oczyszczanie z płytki nazębnej i osadów. Włókna miękkie natomiast delikatnie, ale dokładnie polerują szkliwo i pielęgnują dziąsła. 

 

końcówki zamienniki do szczoteczek elektrycznych

Rysunek przedstawia oryginalną końcówkę Oral-B umieszczoną pod mikroskopem, na którym widać zaokrąglone końce włókien.

 

Zamienniki końcówek do szczoteczek elektrycznych bardzo często mają włókna, których końce są ostro ścięte. Najczęściej jest to spowodowane uproszczeniem procesu produkcyjnego, a co za tym idzie oszczędnościami. W przypadku stosowania takich końcówek możemy odczuć dyskomfort spowodowany podrażnieniem dziąseł (opuchnięcie, zaczerwienienie, tkliwość, a nawet krwawienie). Są to objawy, które zgłaszają zaniepokojeni Pacjenci używający zamienników. 

Kolejną sprawą jest to, iż w końcówkach będących zamiennikami znajdują się mało elastyczne włókna jednej twardości. Fakt ten wpływa na zmniejszenie efektywności i komfortu czyszczenia powierzchni zębów. Użytkownicy popularnych zamienników zauważyli również, że końcówki te bardzo szybko się rozpadają, co sprawia, że ich zużycie jest zdecydowanie większe niż zużycie główek oryginalnych. Czy w tym przypadku oszczędność jest zatem aż tak duża?

Jak często wymieniać końcówki do szczoteczek elektrycznych, żeby zapewnić właściwą higienę jamy ustnej?

Załóżmy, że większość z nas wybrała i właśnie zakupiła oryginalne końcówki do swoich szczoteczek elektrycznych. O czym powinniśmy pamiętać? 

Korzystając, ze szczoteczki elektrycznej w codziennej pielęgnacji jamy ustnej należy mieć na uwadze odpowiednią dbałość o końcówki wymienne, które najzwyczajniej w świecie ulegają zużyciu. Korzystanie z oryginalnych końcówek to jedno, ale ich kondycja to równie ważny aspekt wpływający na zdrowie zębów i dziąseł.

Po pierwsze, należy wymieniać końcówki regularnie. Zapytacie zapewne: co kryje się pod słowem regularnie? Otóż lekarze dentyści oraz higienistki stomatologiczne rekomendują aby ze względów higienicznych wymienić końcówkę po 3 miesiącach jej użytkowania. Przedłużanie tego czasu może skutkować powstawaniem stanów zapalnych dziąseł, które wywołują bakterie znajdujące się na włóknach szczotki.

 

końcówki do szczoteczek - jak często wymieniać?

 

Po drugie, końcówkę do szczoteczki należy wymieniać zawsze wtedy gdy jej włosie ulegnie deformacji na skutek niewłaściwej techniki szczotkowania lub zbyt mocnego dociskania szczoteczki do powierzchni szkliwa. Powyginane włókna mogą podrażniać dziąsła oraz zmniejszają efektywność oczyszczania zębów. 

 

pojemniki i pudełka na końcówki do szczoteczek elektrycznych

Końcówki do szczoteczek elektrycznych należy również odpowiednio przechowywać. Zaleca się odkładanie końcówek w miejsce pozwalającym na ich swobodne wysychanie. Końcówki poszczególnych użytkowników nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu ze sobą, jak również nie powinny leżeć na półkach czy w szafkach. Dlatego też Producenci szczoteczek elektrycznych oferują różne rozwiązania, takie jak pojemniki i uchwyty na końcówki, które znacznie ułatwiają ich przechowywanie.  

Podsumowanie

Szczoteczki elektryczne doskonale sprawdzają się w codziennej higienie jamy ustnej. Pozwalają na zdecydowanie skuteczniejsze usuwanie płytki nazębnej niż ma to miejsce w przypadku szczoteczek manualnych. Oryginalne końcówki do szczoteczek elektrycznych, regularnie wymieniane i odpowiednio przechowywane zapewniają efektywne i bezpieczne szczotkowanie zębów i pielęgnację dziąseł. W tym przypadku inwestycja w nieco droższą wersję końcówek zdecydowanie się opłaca! Pamiętajmy, że piękny, zdrowy uśmiech jest bezcenny i zawsze trendy!