Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Ząbkowanie

Ząbkowanie

to okres w życiu dziecka, w którym zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby mleczne. Ząbkowanie to trudny dla maluszka czas gdyż pojawieniu się zębów towarzyszą dolegliwości, które sprawiają, że dziecko jest rozdrażnione i gorączkuje. Oczywiście bolesne ząbkowanie nie jest regułą i są dzieci, u których pojawienie się pierwszego, wyczekiwanego ząbka nie powoduje większych dolegliwości.

Co jednak w przypadku gdy nasze dziecko przechodzi wyjątkowo bolesne ząbkowanie? Jak mu pomóc? Po jakie produkty sięgnąć? Mamy kilka podpowiedzi, które pomogą dziecku i rodzicom przetrwać trudny okres ząbkowania.

 

Ząbkowanie objawy

Jak rozpoznać okres, który potocznie nazywamy ząbkowaniem? Pojawieniu się pierwszych zębów towarzyszą dolegliwości bólowe a także utrata apetytu, wzmożone wydzielanie śliny, nerwowość czy zaburzenia snu. Dziąsła maluszka są opuchnięte i tkliwe. Dziecko w okresie ząbkowania bardzo często staje się rozdrażnione i gorączkuje. Bardzo często podczas ząbkowania dziecko zaczyna wkładać do buzi różne przedmioty, gdyż pocieranie dziąseł sprawia im ulgę.

Dolegliwości towarzyszące ząbkowaniu można w łatwy sposób zniwelować, zmniejszając ból czy łagodząc tkliwość dziąseł. Wymaga to jednak dużej staranności, regularności i odpowiedniej higieny jamy ustnej.

 

Ząbkowanie u dzieci - skuteczne sposoby łagodzenia dolegliwości bólowych

Bolesne ząbkowanie to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy tracą pomysły na kolejne sposoby walki z bólem. Podstawą właściwej pielęgnacji jamy ustnej dziecka, nie tylko w okresie ząbkowania, jest odpowiednia higiena. Należy pamiętać o regularnym przemywaniu  dziąseł bawełnianą chusteczką czy kawałkiem tetrowej pieluszki. W delikatny sposób należy również oczyszczać pierwsze ząbki, stosując wybrane, dostosowane do wieku dziecka, produkty.

 

Gryzak - doskonały sposób na bolesne ząbkowanie

Najpopularniejszym produktem jest gryzak posiadający wszelkiego rodzaju wypustki, które pomagają dziecku w masowaniu obolałych dziąseł. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to z czego gryzak został wykonany i czy nie zawiera elementów łatwych do połknięcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są gryzaki wodne, które schłodzone w lodówce przyniosą dodatkową ulgę i zmniejszą opuchliznę dziąseł (ważne aby nie były zbyt zimne). Podobnie zadziałają również chłodne przekąski (np. jabłko lub banan).

 

gryzak

 

Obecnie dostępne są profesjonalne gryzaki na ząbkowanie, które zostały stworzone przez specjalistów z myślą o bezpiecznym i skutecznym łagodzeniu dolegliwości towarzyszących ząbkowaniu. Należy wybrać gryzak, który wykonany jest z bezpiecznych materiałów, wolnych od PVC, flatanów czy BPA. Dodatkową zaletą będzie ciekawy kształt i kolorystyka, która zachęci maluszka do stosowania, co z pewnością ułatwi pielęgnację.

Polecamy sprawdzone gryzaki dla dzieci marki

  • SEYSSO - gryzaki posiadają przyjazny dla dziecka desing oraz materiał, które stanowią ciekawą całość a dziecko z przyjemnością sięga po gryzak i ze "smakiem" go gryzie. Medyczny silikon nie podrażnia dziąseł i jest bezpieczny w użyciu podczas ząbkowania. Gryzaki masują dziąsła podczas gryzienia skutecznie uśmierzając ból. Kształt gryzaków i jego poszczególnych elementów uniemożliwia zadławienie czy przypadkowe połknięcie. Gryzak SEYSSO BABY jest w pełni bezpieczny do samodzielnego użycia przez maluszka.
  • DYDUŚ - to seria gryzaków oziębiających, które zostały stworzone w celu ukojeniu bólu dziąseł u dzieci w okresie ząbkowania. Gryzak DYDUŚ przystosowany jest do częstego schładzania w komorze chłodziarki, przez co działa jak zimny kompres na spuchnięte i obolałe dziąsła maluszka.
  • CURAPROX - został zaprojektowany z myślą o prawidłowej higienie jamy ustnej niemowląt. Gryzak jest kombinacją szczoteczki do masażu dziąseł, gryzaczka i grzechotki. Podczas ząbkowania zmniejsza to ból podczas, poprawia ukrwienie dziąseł oraz wydzielanie śliny.

     

Żel na ząbkowanie - łagodzi ból, oczyszcza dziąsła i pierwsze zęby

Żele na ząbkowanie są dość powszechnie stosowane przez rodziców chcących przynieść ulgę cierpiącym dzieciom. Na rynku znajdziemy więc sporo tego typu preparatów. Jak wybrać ten najlepszy? Po pierwsze przed zakupem należy uważnie zapoznać się ze składem i sposobem stosowania żelu. Część z nich zawiera bowiem lidokainę, substancję znieczulającą, która rzeczywiście skutecznie łagodzi ból, niestety może również wywoływać działania niepożądane (od reakcji alergicznej po znieczulenie przełyku i osłabienie odruchu odkrztuszania).

Poza wspomnianymi preparatami znieczulającymi, w profesjonalnych sklepach stomatologicznych z artykułami do higieny jamy ustnej, znajdziemy sporo żeli łagodzących, opartych na naturalnych, ziołowych składnikach. Szałwia, aloes czy rumianek pomogą zmniejszyć ból i zadziałają tonizująco oraz antybakteryjnie. Co ważne można stosować je bez ograniczeń, zawsze gdy zajdzie taka potrzeba. Przykładem produktów z naturalnymi wyciągami są Buccotherm Teething Gel lub Pansoral.

 

żel na ząbkowanie

 

Często polecany jest żel na ząbkowanie Oral7 Tiny Teeth, który pielęgnuje i oczyszcza dziąsła i pierwsze zęby maluszka oraz dzięki dołączonej do zestawu, silikonowej szczoteczce, zapewnia dobroczynny masaż dziąseł. Szczoteczka posiada silikonowe wypustki, które masują dziąsła pomagając złagodzić ból i obrzęk i tkliwość dziąseł.

 

ZAPAMIĘTAJ! Pomocne wskazówki...

Bądź cierpliwy
Dziecko trzeba stopniowo oswajać z codzienną pielęgnacją jamy ustnej, czasem należy poświęcić tej czynności więcej czasu i uwagi.

Masuj obolałe dziąsła podczas ząbkowania!
Masuj dziąsła przy pomocy szczoteczki  z silikonowymi wypustkami, wykonując delikatne ruchy okrężne w okolicy bólu.

Zimne okłady pomagają!
Włóż szczoteczkę silikonową lub gryzak do zamrażarki na 30 minut a następnie po wyjęciu zacznij masaż. Taki zabieg przynosi natychmiastową ulgę i zmniejsza opuchliznę dziąseł.

Stosuj żele na ząbkowanie
Oczyszczaj jamę ustną żelem pielęgnacyjnym, który zapewni zdrowie całej jamy ustnej Twojego maluszka a także złagodzi ból związany z ząbkowaniem.