Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Żel na bolesne ząbkowanie u dzieci i niemowląt?

 

Utrata apetytu, wzmożone wydzielanie śliny, nerwowość, zaburzenia snu, gorączka, tkliwość dziąseł. Brzmi znajomo? Dla większości rodziców zapewne tak. Wszystkie wymienione dolegliwości stanowią  bowiem grupę objawów występujących podczas ząbkowania. Oczywiście pojawienie się ich nie jest żelazną regułą i bywa, że u niektórych maluszków pierwszy, tak bardzo wyczekiwany ząbek pojawia się nagle i bez jakichkolwiek niedogodności. Co jednak w przypadku gdy nasze dziecko przechodzi wyjątkowo bolesne ząbkowanie? Jak mu pomóc? Po jakie produkty sięgnąć? Mamy kilka podpowiedzi.

Jak przebiega ząbkowanie?

Na początek kilka słów o tym jak przebiega ząbkowanie. Otóż proces ten rozpoczyna się zazwyczaj między 5 a 10 miesiącem życia dziecka i trwa aż do 21-31 miesiąca.  Oczywiście możliwe są odchylenia od tych przedziałów, nie powinny one jednak wynosić więcej niż 3 miesiące. Jako pierwsze w jamie ustnej malucha pojawiają się siekacze, następnie pierwsze zęby trzonowe , kły i drugie zęby trzonowe. Co ciekawe samo pojawienie się zęba nie oznacza, że jego rozwój dobiegł końca. Trwa to jeszcze nawet 2-3 lata.

 

bolesne ząbkowanie

 

Sposoby na bolesne ząbkowanie u dzieci

Bolesne ząbkowanie to trudny czas nie tylko dla dziecka, ale także dla jego rodziców, którzy bardzo często tracą pomysły na kolejne sposoby walki z bólem. Co zatem możemy zrobić? Najpopularniejszą opcją są gryzaki. Ich różna faktura i wszelkiego rodzaju wypustki pomagają dziecku w masowaniu obolałych dziąseł. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na to z czego zostały wykonane i czy nie zawierają elementów łatwych do połknięcia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są gryzaki wodne, które schłodzone w lodówce przyniosą dodatkową ulgę (ważne aby nie były zbyt zimne). Podobnie zadziałają również chłodne przekąski (np. jabłko lub banan).

Kolejnymi pomocnikami podczas bolesnego ząbkowania są silikonowe nasadki na palec, które pozwalają na delikatne masowanie dziąseł, jak również oczyszczanie pierwszych zębów dziecka. Ich stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy, że delikatnymi okrężnymi ruchami przesuwamy palec po dziąsłach i pierwszych mleczakach. Należy jednak pamiętać aby czynność tę wykonywać spokojnie i nie stosować przy tym zbyt dużego nacisku. Nasadkę, podobnie jak wodne gryzaki  można schłodzić w lodówce, a także stosować z pastą do zębów.

Żel na ząbkowanie - gdy wszystko inne zawodzi

Żele na ząbkowanie są dość powszechnie stosowane przez rodziców chcących przynieść ulgę cierpiącym dzieciom. Na rynku znajdziemy więc sporo tego typu preparatów. Jak wybrać ten najlepszy? Po pierwsze przed zakupem należy uważnie zapoznać się ze składem i sposobem stosowania żelu. Część z nich zawiera bowiem lidokainę, substancję znieczulającą, która rzeczywiście skutecznie łagodzi ból, niestety może również wywoływać działania niepożądane (od reakcji alergicznej  po znieczulenie przełyku i osłabienie odruchu odkrztuszania). W przypadku produktów z lidokainą należy więc ściśle przestrzegać dawek określonych przez producenta oraz bacznie obserwować jak na produkt reaguje dziecko. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów powinniśmy przerwać stosowanie żelu i skonsultować się ze specjalistą.

żel na ząbkowanie

Poza wspomnianymi preparatami znieczulającymi, na półkach aptek i sklepów stomatologicznych znajdziemy sporo żeli łagodzących, opartych na naturalnych, ziołowych składnikach. Szałwia, aloes czy rumianek pomogą zmniejszyć ból i zadziałają tonizująco oraz antybakteryjnie. Co ważne można stosować je bez ograniczeń, zawsze gdy zajdzie taka potrzeba. Przykładem produktów z naturalnymi wyciągami są Buccotherm Teething Gel lub Pansoral.

 

Właściwa higiena jamy ustnej podczas ząbkowania

Zarówno przed, podczas ząbkowania, jak i po pojawieniu się pierwszych mleczaków bardzo ważną sprawą jest właściwa higiena jamy ustnej Malucha. W tej kwestii nie ma kompromisów i półśrodków. Należy pamiętać o regularnym myciu zębów i dziąseł (np. żelem Oral7), nawet jeśli dziecko nie jest największym zwolennikiem tej czynności. Teoria mówiąca o tym, że pierwsze zęby wypadną więc nie wymagają specjalnego traktowania nieustannie wprawia w przerażenie osoby związane ze środowiskiem stomatologicznym. Dlatego przypominamy, że na zębach mlecznych próchnica rozwija sie bardzo szybko, a nieleczona może zainfekować zalążki zębów stałych i spowodować poważne problemy w przyszłości. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby temu zapobiec. Gwarantujemy, że warto.