Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Krwawiące dziąsła

 

Nie przesadzę chyba  jeśli napiszę, że krwawiące dziąsła to temat, z którym każdy z nas spotkał się przynajmniej raz w życiu. Zbyt mocne szczotkowanie zębów, podrażnienia spowodowane twardymi pokarmami lub toczące się stany zapalne w jamie ustnej to najczęstsze powody takiego stanu rzeczy. Co zrobić gdy zauważymy, że nasze dziąsła krwawią? Czy jest to powód do niepokoju, czy coś zupełnie naturalnego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Co zrobić gdy dziąsła krwawią?

Przede wszystkim nie bagatelizować sytuacji i nie uznawać jej za coś zupełnie naturalnego. Krwawienie dziąseł to sygnał, że w naszej jamie ustnej pojawił się problem, który pozostawiony sam sobie może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Sposób działania  w dużej mierze uzależniony będzie od przyczyn samego krwawienia. Niekiedy wystarczy preparat wspomagający gojenie podrażnień w jamie ustnej i zmiana szczoteczki do zębów na tę z miękkim włosiem, innym razem potrzebna będzie poprawa higieny jamy ustnej lub profesjonalna higienizacja w gabinecie stomatologicznym połączona z kompleksowym leczeniem stomatologicznym.  

Przyczyny krwawiących dziąseł

Dlaczego dziąsła krwawią? Najczęstszą przyczyną jest niestety nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Nieusuwana płytka nazębna zalegająca  w okolicach linii dziąseł oraz w przestrzeniach międzyzębowych z czasem ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny. Twarde złogi kamienia to miejsce bytowania patogennych bakterii, które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego i sprawiają, że dziąsła stają się rozpulchnione i zaczynają krwawić. Warto również pamiętać, że nieusuwany kamień nazębny, może prowadzić do recesji dziąseł, powstawania patologicznych kieszonek dziąsłowych, a nawet paradontozy.

Zapewne dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, ale przyczyną krwawienia dziąseł mogą być również choroby takie jak anemia, cukrzyca czy zmiany hormonalne. Bardzo często mówimy o ciążowym zapaleniu dziąseł, na które wpływ ma podwyższony poziom progesteronu. Hormon ten sprzyja zwiększeniu przepływu krwi przez tkanki dziąseł. Efektem czego jest zwiększona podatność na krwawienie podczas szczotkowania czy nitkowania zębów, a także tkliwość oraz obrzęk dziąseł. 

Krwawienie dziąseł a nieprzyjemny zapach

I tutaj znowu wracamy do tego, że najczęstszym powodem krwawienia z dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Patogenne bakterie, a w zasadzie produkty ich przemiany materii są powodem nieprzyjemnego zapachu z ust. Jak zatem walczyć z tym problemem? Kluczem jest właściwa higiena jamy ustnej i stosowanie odpowiednich preparatów (past, płukanek). Bardzo często wydaje nam się, że najlepszym wyjściem z sytuacji będzie stosowanie ekstremalnie miętowych past do zębów i odświeżaczy na bazie alkoholu. Nic bardziej mylnego! Tego typu produkty będą tylko maskowały problem, ale nie pomogą nam pozbyć się jego przyczyn.

  1. Odpowiednie szczotkowanie - mycie zębów wydaje się zadaniem banalnie prostym. Każdy z nas wie przecież jak używać szczoteczki, prawda? Sęk w tym, że jak się okazuje nie do końca. Bardzo często nie zwracamy uwagi na technikę szczotkowania zębów, omijamy mniej "wygodne" do czyszczenia miejsca (np. osoby praworęczne dokładniej myją lewą stronę szczęki niż prawą i odwrotnie), myjemy zęby zbyt krótko. W kwestii doboru zarówno techniki szczotkowania, jak i artykułów do higieny jamy ustnej warto skonsultować się z higienistką stomatologiczną, która dokładnie poinstruuje nas co, jak i czym powinniśmy robić. 
  2. Szczoteczka elektryczna - szczoteczki elektryczne są świetnym wsparciem w codziennej higienie jamy ustnej. Po pierwsze ich intensywne działanie pozwala na dokładniejsze usunięcie płytki nazębnej. Po drugie zastosowane w większości modeli timery z 30 sekundowymi interwałami pomagają w jednakowym doczyszczaniu całej jamy ustnej.
  3. Higiena szczoteczki - jest to bardzo ważny aspekt, o którym niestety często zapominamy. Otóż szczoteczkę do zębów z przyczyn higienicznych (gromadzenie się bakterii na włosiu szczoteczki) powinniśmy wymieniać minimum raz na 3 miesiące. Ponadto jeśli w międzyczasie chorowaliśmy, np. na anginę, mieliśmy aftę lub stan zapalny w jamie ustnej również jest to przesłanka do zmiany szczoteczki na nową. I pamiętajmy - nigdy nie zamykamy mokrej szczoteczki w etui czy szczelnym pojemniku.  
  4. Czyszczenie języka - podobnie jak na powierzchni szkliwa naszych zębów, tak i na języku gromadzą i rozmnażają się bakterie, które mogą powodować próchnicę, stany zapalne w jamie ustnej oraz oczywiście nieświeży oddech. Regularne oczyszczanie języka za pomocą specjalnych skrobaczek jest więc istotnym elementem walki z problemem.
  5. Wizyta u dentysty - niejednokrotnie powtarzamy jak ważne w dbaniu o zdrowie naszych zębów są regularne wizyty u dentysty czy higienistki stomatologicznej. Profesjonalna higienizacja, w skład której wchodzą: skaling, piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja jest niezbędna do cieszenia się pięknym zdrowym uśmiechem i powinna być wykonywana minimum raz w roku (chyba, że higienistka lub nasz stomatolog zalecą inaczej). Dodatkowo jeśli problem krwawiących dziąseł nawraca warto skonsultować się z periodontologiem czyli stomatologiem specjalizującym się właśnie w temacie chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej.  

Pasta na krwawiące dziąsła

Past do zębów dedykowanych osobom borykającym się z krwawiącymi dziąsłami jest wiele. Zazwyczaj substancjami, które znajdziemy w ich składzie są chlorheksydyna, chlorek cetylopirydyny, kwas hialuronowy, pantenol oraz wyciągi ziołowe. Przykładem pasty na krwawiące dziąsła jest VITIS Gingival. Produkt ten pomaga w redukcji krwawienia, łagodzi stany zapalne, a dzięki zawartości fluoru chroni zęby przed próchnicą.

pasta na krwawiące dziąsła

Nie bagatelizuj krwawiących dziąseł!

Na koniec jeszcze raz przypominamy - krwawiące dziąsła nie są niczym naturalnym i zawsze powinny być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Nie bagatelizujmy więc tego problemu, nie bójmy się zasięgnąć opinii ekspertów i pozwólmy sobie pomóc.