Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Pasta do zębów w codziennej pielęgnacji jamy ustnej

 

Pasta do zębów stanowi podstawę codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Pasta do zębów oczyszcza, wzmacnia i wybiela zęby a także odświeża oddech. Ze względu na grupę składników  pasty do zębów chronią przed chorobami dziąseł i przyzębia oraz posiadają wiele pozytywnych dla zdrowia jamy ustnej właściwości.

Pasta do zębów to substancja, która składa się ze składników o właściwościach oczyszczających, antybakteryjnych, przeciwzapalnych, wybielających czy odświeżających. Pasty do zębów występują w postaci klasycznej pasty lub w formie żelu, w kolorze białym, błękitnym a nawet czarnym. Posiadają mniej lub bardziej abrazyjną formułę oraz przeróżne smaki.

Jak wybrać właściwą pastę do zębów, adekwatną do problemu, przypadłości czy preferencji? Postaram się pokrótce wymienić najpopularniejsze rodzaje past do zębów oraz wskazać ich właściwości w codziennej higienie jamy ustnej.

Obecnie w ofercie sklepów stomatologicznych jest wiele past do zębów o przeróżnych właściwościach. O właściwości past do zębów decydują zastosowane w nich składniki, które sprawiają, że pasty do zębów dzielimy na:

 • pasty przeciwpróchnicze,
 • pasty remineralizujące (wzmacniające),
 • pasty wybielające,
 • pasty antybakteryjne,
 • pasty do pielęgnacji dziąseł,
 • pasty ortodontyczne,
 • pasty przeciw nadwrażliwości zębowej,
 • pasty przeciw halitozie (odświeżające),
 • pasty przeciw kamieniowi nazębnemu,
 • pasty na suchość jamy ustnej,
 • pasty naturalne, 
 • pasty dla dzieci.

Wybierając pastę do zębów należy kierować się indywidualnymi potrzebami a także stanem zdrowia jamy ustnej. Warto mieć jednak na uwadze, że dzięki właściwościom poszczególnych składników past do zębów możemy szybko i skutecznie wyeliminować czy zapobiec chorobom zębów  i dziąseł. 

Pasta przeciw próchnicy, czyli pasta remineralizująca

Pasty przeciwpróchnicze to zdecydowana większość past dostępnych na rynku artykułów do higieny jamy ustnej. Zostały stworzone z myślą o ochronie zębów przed próchnicą a ich głównym składnikiem jest fluor, hydroksyapatyt oraz ksylitol. Pasty remineralizujące  to pasty do zębów o działaniu wzmacniającym zęby, których głównym składnikiem jest także fluor oraz hydroksyapatyt. Pasty remineralizujące wzmacniają i chronią szkliwo zębowe przed negatywnym działaniem bakterii oraz kwasów. 

Jeżeli wybierasz pastę remineralizującą czy pastę przeciw próchnicy nie może w niej zabraknąć następujących składników:

 • fluoru, który wspomaga procesy remineralizacji szkliwa skutecznie wzmacniając zęby, tworzy na zębach warstwę ochronną, która chroni zęby przed bakteriami oraz negatywnym działaniem kwasów na szkliwo. Pasty przeciw próchnicy zawierają różne formy fluoru a także opatentowane formuły, tj. fluorinol, które jeszcze szybciej asymilują się do szkliwa zwiększając ochronę przed próchnicą.
 • hydroksyapatytu, który jest naturalnym składnikiem szkliwa zębowego, odbudowuje ubytki w szkliwie co skutecznie wzmacnia zęby a także posiada także właściwości wybielające.
 • ksylitolu, który jest naturalnym cukrem brzozowym, wyrównującym pH w jamie ustnej. Dzięki swoim właściwościom ksylitol redukuje ilość bakterii w jamie ustnej będących przyczyną próchnicy.

Najpopularniejsze pasty do zębów przeciw próchnicy o właściwościach wzmacniających zęby:

 • ApaCare - zawiera połączenie fluoru 1450ppm oraz medycznego hydroksyapatytu, które odbudowuje strukturę szkliwa i tworzy warstwę ochronną na zębach,
 • Elgydium - zawiera Fluorinol (1350ppm) , który wiąże się ze szkliwem szybciej niż mineralny fluor oraz związek fluorinolu z syliglikolrm, który tworzy na zębach warstwę ochronną,
 • BioRepair - zawiera formułę MicroRepair, opartą na hydroksyapatycie, która odbudowuje strukturę szkiwa zmacniając zęby, 
 • Oral7 - zawiera fluro 1450ppm oraz wapń, które wspomagają remineralizację szkliwa, chronią i wzmacniają zęby,
 • Oral-B - fluorek cyny II 1100ppmF oraz fluorek sodu 350ppmF, które wspomagają remineralizację szkliwa, wzmacniają i chronią zęby. 

pasty przeciw próchnicy

Pasty wybielające zęby - domowe wybielanie zębów

Pasty wybielające zostały stworzone w celu intensywnego usuwania płytki nazębnej, osadów i przebarwień. Szybko i skutecznie przywracają zębom naturalną biel i blask. Pasty do zębów o właściwościach wybielających usuwają osady z zębów poprzez mechaniczne ścieranie lub w sposób enzymatyczny. Wybielanie zębów przy pomocy pasty wybielającej to działanie powierzchniowe a efekt bielszych zębów powstaje poprzez dogłębne oczyszczenie szkliwa, a nie zmianę koloru zębiny.

Pasty wybielające pod względem sposobu usuwania przebarwień  dzielimy na pasty wybielające ścierne, enzymatyczne i z nadtlenkami.

Pasty wybielające ścierne to pasty do zębów, które w sposób mechaniczny usuwają przebarwienia z powierzchni szkliwa. W swoim składzie posiadają składniki ścierne tj. aktywny węgiel, proszek perłowy, które polerują szkliwo skutecznie usuwając osady i przebarwienia.

Najpopularniejsze pasty wybielające, ścierne to Opalescence, Yotuel, Beyond, Blanx, Vitia Whitening, Splat.

pasty wybielające

Pasty wybielające z nadtlenkami

Jedyne pasty wybielające zębinę, ich działanie oparte jest nadtlenku carbamidu, który w procesie utleniania przenika przez szkliwo wybielając przebarwienia zębiny. Pasty dają widoczny efekt bielszych zębów, który jest zbliżony do wybielania profesjonalnymi żelami wybielającymi, które przeprowadza lekarz stomatolog w gabinecie dentystycznym.

Najpopularniejsze pasty wybielające z nadtlenkiem to: Yotuel All In One, Splat Wonder White.

pasty wybielające z nadtlenkami

Pasty wybielające, polerujące dla szybkiego efektu gładkich zębów

Pasty polerujące zaliczane są do grupy past wybielających o charakterze ściernym. Pasty polerujące charakteryzuje duży współczynnik ścieralności przez co doskonale usuwają zalegającą płytkę nazębną i najbardziej uporczywe osady. Pasty polerujące dogłębnie oczyszczają powierzchnię szkliwa pozostawiając zęby gładkimi i lśniącymi. Posiadają również właściwości wzmacniające i ochronne dzięki zawartości fluoru i hydroksyapatytu. Przeznaczone są do stosowania okresowego, dwa razy w tygodniu, w celu dogłębnego oczyszczenia zębów.

Najpopularniejsze pasty wybielające, polerujące to ApaCare Polish oraz Elgydium Brilliance.

pasty wybielające Elgydium

Pasty antybakteryjne o działaniu antyseptycznym

Pasty antybakteryjne charakteryzuje zawarta w składzie chlorheksydyna CHX, która działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybicznie. Składnikiem pasty antybakteryjnych jest także chlorek cetylopirydyny oraz zioła o działaniu antybakteryjnym. Pasty antybakteryjne polecane są do stosowania w leczeniu zapalenia dziąseł, na krwawiące dziąsła, po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej a także przeciw kamieniowi nazębnemu. 

Najpopularniejsze pasty antybakteryjne z chlorheksydyną: Curasept, Elgydium (Elugel), GUM Paroex, Vitis Perio Aid, KIN (Perio, Gingival).

pasty antybakteryjne

Pasty do pielęgnacji dziąseł - zapalenie dziąseł, paradontoza

Pasty do pielęgnacji dziąseł zawierają chlorheksydynę oraz chlorek cetylopirydyny a także składniki wzmacniające dziąsła takie jak allantoina, kwas hialurnowowy oraz witaminy. Pasty do pielęgnacji dziąseł bardzo często zawierają także ekstrakty z owoców i ziół o działaniu nawilżającym, łagodzącym i przeciwzapalnym (szałwia, rozmaryn, rumianek, eukaliptus, aloes).

Najpopularniejsze pasty do pielęgnacji dziąseł to: VITIS Gingival, BiorRepair Parodont, KIN Gingival, Splat, Biomed, Himalaya.

pasty do pielęgnacji dziąseł

Pasty ortodontyczne 

Pasty ortodontyczne działają przeciwpróchnicowo, wspomagają kontrolę płytki bakteryjnej, a także łagodzą podrażnienia spowodowane elementami stałych aparatów ortodontycznych. W przypadku osób noszących stałe aparaty ortodontyczne świetnie sprawdzą się również pasty o działaniu remineralizującym, pasty antybakteryjne, do pielęgnacji dziąseł. Podczas leczenia ortodontycznego odradza się stosowanie past silnie wybielających.

Najpopularniejsze pasty ortodontyczne: VITIS Orthodontic, KIN Ortho, GUM Ortho, Orthosalvia.

pasty ortodontyczne

Pasty do nadwrażliwych zębów

Pasty na nadwrażliwe zęby to pasty do zębów o działaniu wzmacniającym zęby, których działanie oparte jest na składnikach tj. fluor i hydroksyapatyt. Pasty przeciw nadwrażliwości zębowej mają na celu odbudowę struktury szkliwa oraz jego ochronę przed bodźcami zewnętrznymi  powodującymi dolegliwości bólowe. Popularnym składnikiem past przeciw nadwrażliwości zębów jest także azotan potasu, który przynosi szybką ulgę w bólu.

Najpopularniejsze pasty przeciw nadwrażliwości zębowej to: ApaCare, BioRepair, Innova, SensiKIN, Vitis Sensitive, Himalaya, Biomed.

pasty do nadwrażliwych zębów

Pasty na nieświeży oddech, odświeżają i redukują nieprzyjemny zapach z ust

Pasty na przyjemny zapach z ust to pasty, które zostały stworzone dla osób dotkniętych problemem halitozy. Ich działanie ma na celu redukcję nieprzyjemnego zapachu z ust oraz zapewnienie długotrwałego uczucie świeżości. Głównym składnikiem past na halitozę są związki cynku, które wiążą lotne związki siarki przywracając komfort oddechu. Pasty na halitozę zawierają bardzo często również chlorheksynynę oraz chlorek cetylopirydyny, które eliminują bakterie w jamie ustnej odpowiedzialne za brzydki zapach z ust. Dodatkowo pasty na nieświeży oddech zawierają wyciągi z ziół oraz olejki eteryczne, które zapewniają długotrwałe odświeżenie i komfort oddechu.

Najpopularniejsze produkty na halitozę to: Vitis Halita, Oral7, GUM HaliControl, Himlaya Mint Fresh, WOOM ExtraFresh, Oral-B PRO-REPAIR Extra Fresh, Splat Silver.

pasty na nieświeży oddech

Pasta na kamień nazębny

"Pasty na kamień nazębny" tak najczęściej określana jest grupa past do zębów, zapobiegająca powstawaniu kamienia nazębnego. Pasty przeciw kamieniowi nazębnemu, jak samo określenie wskazuje, nie dopuszczają do powstawania kamienia nazębnego poprzez dokładną redukcję zalegającej płytki nazębnej. Głównym składnikiem past przeciw kamieniowi nazębnemu są chlorheksydyna oraz chlorek cetylopirydyny, które usuwają płytkę bakteryjną i opóźniają jej ponowne osadzanie się na zębach. Zawierają także hydroksyapatyt oraz fluor, które uszczelniają i zabezpieczają szkliwo przed osadzaniem płytki nazębnej, która jest główną kamienia nazębnego. Dodatkowo pasty zawierają drobinki ścierne, które polerują szkliwo i wspomagają usuwanie płytki nazębnej.

UWAGA: Pasty na kamień nazębny nie usuwają kamienia nazębnego!Najpopularniejsze pasty przeciw kamieniowi nazębnemu: Elgydium Anti Plaque, Apacare, GUM Paroex, BioRepair, Blanx, Oral7, Splat.

pasty na kamień nazębny

Pasty na suchość jamy ustnej (kserostomia)

Pasty na suchość jamy ustnej to pasty do zębów stworzone dla osób z zaburzeniem pracy ślinianek, osób leczonych onokologicznie, Pacjentów z zespołem Sjögrena oraz przyjmujących leki powodujące suchość w ustach (diuretyki, antydepresanty). Głównym składnikiem past na suchość jamy ustnej są enzymy naturalnie występujące w ślinie: Lizozym, Laktoferyny, Glukozydaza, Laktoperoksydaza. Enzymy wyrównują naturalną florę bakteryjną w jamie ustnej chroniąc przed rozmnażaniem bakterii wywołujących próchnicę oraz choroby błon śluzowych. Zawierają także składniki nawilżające takie jak wyciąg z Aloesu czy Allantoinę. Czasem zawierają kwas cytrynowy, który pobudza ślinianki do produkcji śliny jednak nie jest on wskazany dla osób po chemio i radio terapii. 

Najpopularniejsze pasty na suchość jamy ustnej: Oral7, Xerostom, GC Dry Mouth, Xeros, GUM Hydral, Biotene.

pasty na suchość jamy ustnej

Naturalna pasta do zębów

Pasty naturalne to pasty do zębów, które zawierają naturalne składniki roślinne. Pasty naturalne nie zawierają flurou, chlorheksydyny, SLSu, parabenów czy sztucznych barwników. Obecnie na rynku są dostępne pasty w 100% naturalne takie jak Argital lub takie, które zawierają nie mniej niż 95% składników naturalnych, Lebon, Coslys, Biomed czy SPLAT.

Składniki aktywne naturalnych past do zębów:

 • ksylitol - wyrównuje pH w jamie ustnej zmniejszając ilość bakterii w jamie ustnej, działa przeciwpróchniczo,
 • szałwia, rumianek - pielęgnują dziąsła, działają przeciw zapalnie i antybakteryjnie,
 • papaina, bromelina - naturalne enzymy z ananasa i papai, które działają wybielająco,
 • lukrecja - działa antybakteryjnie, chroni zębów i dziąsła,
 • aloes - działa łagodząco o wzmacniająco na dziąsła,
 • mięta, tymianek - działają odświeżająco, neutralizują nieprzyjemny zapach z ust.

naturalne pasty do zębów

Pasty naturalne do zębów nie zawierają fluoru oraz hydroksyapatytu przez co nie wzmacniają zębów oraz nie zapewniają skutecznej ochrony przed próchnicą. Zaleca się stosowanie past naturalnych wymiennie z pastą do zębów o działaniu wzmacniającym.

Podsumowanie przeglądu past do zębów

Wybierajcie taką pastę do zębów jaka będzie najbardziej odpowiadała Waszym potrzebom. Jeżeli marzysz o białym uśmiechu to pasta wybielająca z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Zaleca się okresową zmianę past do zębów bo dzięki temu dostarczycie jamie ustnej więcej składników aktywnych, które zapewnią zdrowie zębów i dziąseł.

 

Jeżeli macie pytanie dotyczące wyboru odpowiedniej dla Was pasty do zębów proszę piszcie do nas lub dzwońcie. Chętnie doradzimy i postaramy się pomóc w wyborze.

 

Basia