Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Węgiel aktywny, a wybielanie zębów

 

Węgiel aktywny to niezaprzeczalny hit ostatnich miesięcy. Na rynku artykułów do higieny jamy ustnej co chwilę pojawiają się kolejne produkty zawierające ten składnik. Mamy już pasty do zębów z aktywnym węglem, naturalne proszki, gumy do żucia, paski wybielające, a nawet nici dentystyczne. Na czym polega więc jego fenomen i czy faktycznie potrafi zdziałać takie cuda? Przekonajmy się.

 

Jak działa węgiel aktywny na zęby?

Na samym początku muszę rozczarować wszystkich przekonanych o bezgranicznych możliwościach wybielających aktywnego węgla. Otóż składnik ten faktycznie może pomóc w rozjaśnieniu uśmiechu, ale nie poprawi naturalnego koloru naszych zębów. Co to oznacza? Dokładnie tyle, że działa wyłącznie powierzchniowo - usuwa osady po kawie, herbacie i innych barwnych napojach bądź pokarmach. Jeśli jednak z natury mamy ciemniejszy odcień zębów nie liczmy na to, że po kilku dniach stosowania pasty do zębów czy czarnych gum do żucia nagle uzyskamy efekt spektakularnego hollywood smile. Dlatego też na większości opakowań bądź ulotek artykułów do higieny jamy ustnej z aktywnym węglem znajdziemy informację o tym, że produkt "przywraca naturalną biel zębów". Jest to uczciwe stwierdzenie, a nasze zadowolenie z efektów wybielania zębów aktywnym węglem będzie zależało w dużej mierze od świadomości na temat sposobu działania tego typu preparatów.

 

Coco Glam

 

Wybielanie zębów aktywnym węglem

Wracając do tego jak działa aktywny węgiel, największą jego zaletą są zdolności absorpcyjne. Oznacza to, że pochłania on bakterie i toksyny, a w przypadku produktów wybielających zęby, także osady powstające na powierzchni szkliwa. To właśnie dlatego Producent proszku Coco Glam zaleca, aby po umyciu zębów czarną papkę pozostawić na nich jeszcze na ok. 2 minuty. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że aktywny węgiel stosowany w preparatach do higieny jamy ustnej nie równa się temu, który możemy kupić w aptece, w postaci tabletek czy kapsułek na biegunkę. W przypadku past do zębów i proszków z aktywnym węglem kluczowa jest wielkość i forma cząsteczek tego pierwiastka. Są one opracowane w taki sposób aby nie powodować nadmiernego ścierania szkliwa i zapewnić bezpieczeństwo stosowania. Obecnie w Internecie można znaleźć sporo informacji na temat domowych sposobów na wybielanie zębów aktywnym węglem. Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się nawet post poruszający temat tych genialnych patentów. Pisałam wówczas o metodzie polegającej na szczotkowaniu zębów proszkiem z rozdrobnionych tabletek dostępnych w aptekach. Takie rozwiązanie faktycznie jest tanie, ale czy bezpieczne? Zdecydowanie nie.

 

węgiel aktywny

 

Cena i dostępność

Tak, jak wspominałam na początku tego artykułu, produktów dla osób chcących przeprowadzić wybielanie zębów aktywnym węglem jest obecnie na prawdę dużo. Myślę, że ciężko jest polecić jeden preparat, który będzie uniwersalny i idealny dla wszystkich. Każdy z nas ma inne preferencje dotyczące smaku, konsystencji czy samej formy produktu. Różnice pojawiają się również w przypadku ich cen, które  wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Część osób będzie zatem zachwycona proszkiem wybielającym (np. wspomniany już Coco Glam), podczas gdy inne wybiorą pastę do zębów (np. CURAPROX Black-is-White lub SEYSSO Charcoal). Najważniejsze aby w tym wszystkim nie zapomnieć o zdrowym rozsądku, a najlepiej stosowanie preparatów skonsultować z lekarzem stomatologiem.

 

węgiel aktywny a wybielaie zębów