Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Jak czyścić aparat ortodontyczny?

 

Aparat ortodontyczny to skuteczny sposób na piękny uśmiech. Leczenie ortodontyczne przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego w wielu przypadkach może zapewnić spektakularne efekty, które z pewnością wynagradzają wszelkie uciążliwości samego leczenia. Niestety aparat ortodontyczny zdecydowanie utrudnia codzienną higienę jamy ustnej i bardzo często wymaga użycia specjalistycznych produktów, o których istnieniu wielu z nas nie może nie wiedzieć.

Ile najkrócej nosi się aparat ortodontyczny? Najczęściej przez około dwa lata, jednak dokładny czas uzależniony jest od wielu indywidualnych czynników i niekiedy może ulec wydłużeniu. Jest to zdecydowanie okres, w którym nie możemy pozwolić sobie na zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej. Pamiętajcie, że właściwa higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważnym aspektem i ma ogromny wpływ na finalny efekt całego procesu. Dlatego chciałabym Wam przedstawić kilka produktów, jak również sposobów na efektywne czyszczenie aparatu ortodontycznego, zębów i miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej.

Szczoteczka do zębów to oczywiście podstawowy produkt do codziennej higieny jamy ustnej. Bez względu na to, czy na zębach mamy aparat ortodontyczny, czy też nie jest to kluczowe narzędzie pozwalające na usunięcie płytki nazębnej z powierzchni naszego szkliwa. Czy to będzie klasyczna szczoteczka manualna do zębów, czy ortodontyczna lub też szczoteczka elektryczna ze specjalistycznymi końcówkami ortodontycznymi, to już kwestia indywidualna każdego pacjenta. Najważniejsze, żeby spełniania swoje zadanie, a pacjent umiał właściwie oczyścić zęby oraz elementy aparatu ortodontycznego. Jak używać szczoteczki do zębów też większość z Was z pewnością wie, tak więc w tekście o tematyce pielęgnacji aparatu chciałabym się skupić i przedstawić Wam inne, może dla niektórych z Was mniej znane produkty zapewniające efektywną higienę jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego.

Irygacja jamy ustnej najlepszym sposobem oczyszczania aparatu ortodontycznego

Irygacja jamy ustnej najlepszym sposobem oczyszczania aparatu ortodontycznego

Zdaniem większość zapytanych o zdanie specjalistów z dziedziny zdrowia i higieny jamy ustnej, irygacja jamy ustnej powinna być pierwszym krokiem codziennej pielęgnacji. Bez względu czy na zębach znajduje się aparat ortodontyczny, czy też nie, przed wyszczotkowaniem zębów zaleca się użycie irygatora dentystycznego.

Irygator do zębów to urządzenie, które przy pomocy strumienia wody, wypłukuje resztki pokarmów z miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej oraz pomaga obluzować płytkę nazębną, która się w nich nagromadziła. Irygacja przestrzeni międzyzębowych, kieszeni dziąsłowych czy aparatu ortodontycznego jest niezwykle efektywna i bezinwazyjna dla dziąseł, a w wielu przypadkach stanowi jedyny sposób dokładnego oczyszczania miejsc trudno dostępnych.

Elementy stałego aparatu ortodontycznego bardzo często wykluczają użycie pewnej grupy produktów do codziennej higieny jamy ustnej lub znacznie utrudniają ich użycie. Dlatego też irygator do zębów ma tą przewagę, że nawet podczas leczenia ortodontycznego, doskonale oczyszcza miejsca trudno dostępne, jak również sam aparat ortodontyczny.

Irygator-bezprzewodowy-PANASONIC-EW1511

Oferta na irygatory dentystyczne jest obecnie bardzo szeroka, a wybór odpowiedniego modelu to kwestia indywidualnych potrzeb. Z doświadczenia jakie posiadam w wieloletniej pracy z pacjentami ortodontycznymi, jak również z perspektywy osoby, która nosiła stały aparat ortodontyczny mogę Wam powiedzieć, że warto zwrócić uwagę na to aby irygator do zębów posiadał regulację mocy strumienia czyszczącego, a także napowietrzał strumień wody. Regulacja mocy strumienia wody pozwala dostosować intensywność irygacji do stanu zdrowia zębów i dziąseł, a dokładniej rzecz ujmując, do ich aktualnej kondycji. W okresach po aktywacji aparatu przez lekarza ortodontę dziąsła są obolałe i bardziej tkliwe, a więc irygacja w tym okresie powinna być możliwie najłagodniejsza. Ostry, punktowy strumień wody oraz wysokie ciśnienie mogą intensyfikować ból dziąseł i zębów, które również w tych okresach są bardziej wrażliwe na jakikolwiek dotyk. Funkcja napowietrzania strumienia wody sprawia natomiast, że irygacja jest mniej agresywna, a biorąc pod uwagę moje powyższe wywody, obolałe dziąsła i wrażliwe zęby z pewnością lepiej zniosą miękki, przyjazny strumień wody wymieszanej z powietrzem.

Producenci irygatorów do zębów, wychodząc naprzeciw potrzebom osób noszących stały aparat ortodontyczny stworzyli specjalistyczne dysze ortodontyczne, które zwiększają efektywność czyszczenia. Obecnie dyszę ortodontyczną można także zakupić w zestawie z irygatorem do zębów i opcja ta jest najchętniej wybierana przez pacjentów.

koncowka-ortodontyczna-do-irygatora-panasonic-wew0984

Irygator posiadający w zestawie dyszę ortodontyczną to między innymi Panasonic EW-1313 lub Panasonic EW1513. Oba urządzenia są irygatorami bezprzewodowymi, dzięki czemu mogą być użyte dosłownie w każdych warunkach. Sprawdzają się w codziennej higienie jamy ustnej, a także w pracy, szkole czy podróży. Biorąc pod uwagę, że pacjent ortodontyczny zdecydowanie częściej korzysta z irygatora, jego mobilność zdecydowanie się tu przydaje. Każdy z wymienionych irygatorów do zębów ma opcje napowietrzania strumienia wody oraz regulację mocy strumienia czyszczącego w postaci odpowiednio trzech lub pięciu trybów pracy. Biorąc pod uwagę atrakcyjną cenę oraz niski koszt dysz, które należy wymieniać co trzy miesiące w przypadku dyszy ortodontycznej lub co sześć miesięcy przy dyszy klasycznej, irygatory do zębów Panasonic stanowią świetną propozycję dla pacjentów leczonych stałym aparatem ortodontycznym.

Irygator do zębów, bez względu na markę, którą wybierzemy to moim zdaniem najlepsze urządzenie do oczyszczania aparatu ortodontycznego. Jest z pewnością najbardziej wszechstronną opcją do codziennej higieny jamy ustnej, gdyż nie tylko dokładnie oczyści elementy aparatu, ale także przestrzenie międzyzębowe, anatomiczne kieszenie dziąsłowe, jak również inne prace protetyczne, które posiada pacjent. Irygator świetnie sprawdzi się także po zakończeniu leczenia ortodontycznego, które niemal zawsze wiąże się z zamontowaniem retencji stałej, czyli (przekładając z polskiego na nasze) podklejeniem na powierzchniach językowych/podniebiennych zębów przednich specjalnego drucika, który podtrzymuje efekt uzyskany przez aparat. O irygatorach wspominamy pacjentom znacznie częściej niż o szczoteczkach, ponieważ szczoteczki do zębów zna każdy, natomiast irygator dla wielu z Was stanowi totalne novum.

Szczoteczki międzyzębowe do czyszczenia aparatu ortodontycznego i nie tylko

Szczoteczki międzyzębowe to również bardzo często polecany produkt do higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, głównie dlatego, że pozwala na wygodne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, również wtedy gdy na zębach znajduje się aparat ortodontyczny. W przeciwieństwie do nici dentystycznych łuk aparatu ortodontycznego w żaden sposób nie przeszkadza szczoteczce w dotarciu do przestrzeni międzyzębowej. W zależności od rozmiaru szczoteczki oczyszczają przestrzenie międzyzębowe lub elementy samego aparatu. Dzięki elastycznym włóknom dokładnie oczyszczają powierzchnię zębów, zamków czy metalowego łuku z resztek pokarmu oraz płytki nazębnej. Sztywny, metalowy rdzeń pozwala na bezpieczne i precyzyjne wprowadzenie szczoteczki w przestrzeń międzyzębową, a także manewrowanie pomiędzy elementami aparatu. Szczoteczki międzyzębowe doskonale radzą sobie również z retencją stałą, o której pisała już wyżej.

Piksters-szczoteczki-miedzyzebowe

Szczoteczki międzyzębowe ze względu na swoje niewielkie wymiary doskonale sprawdzają się jako produkt "pierwszej pomocy" w chwili, gdy niemożliwe jest użycie irygatora. Warto je mieć zawsze przy sobie aby w dyskretny sposób usunąć resztki jedzenia, które utknęły w przestrzeniach międzyzębowych oraz elementach aparatu (zwłaszcza to drugie ma ogromny wpływ na estetykę "zadrutowanego" uśmiechu). Producentów szczoteczek międzyzębowych jest bardzo wielu, a same szczoteczki różnią się przede wszystkim rodzajem włókien oraz kształtem uchwytów. Wybór to podobnie jak w przypadku irygatorów dentystycznych kwestia bardzo indywidualna, ale ponieważ w każdym wpisie chcemy Wam przedstawić ciekawą propozycję to przy okazji pisania o szczoteczkach międzyzębowych wspomnę o szczoteczkach Piskters Bamboo. Myślę, że spodobają się zwłaszcza tym z Was, którzy przy doborze codziennych produktów zwracają uwagę na aspekt ekologiczny.

Piksters to jedna z najbardziej popularnych marek produktów do higieny jamy ustnej na świecie. W swojej ofercie Producent posiada specjalistyczne produkty do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, w tym szczoteczki międzyzębowe, szczoteczki jednopęczkowe, produkty dedykowane do gabinetów stomatologicznych oraz wiele innych.

szczoteczki-miedzyzebowe-Piksters-Bamboo

Wspomniane szczoteczki międzyzębowe Piksters Bamboo to produkt o tyle wyjątkowy, że stworzony został z myślą o naszej planecie. Uchwyt szczoteczek miedzyzębowych Piksters Bamboo wykonany jest z bambusa i jest w 100% biodegradowalny. Opakowanie produktu wykonane jest z materiałów pochodzących z recyklingu, a grafika na nim została nadrukowana tuszem wykonanym na bazie soi. Jedyny element szczoteczek międzyzębowych Piksters Bamboo, który nie jest biodegradowalny to rdzeń i włókna. Do tej pory nie znaleziono odpowiedniego, naturalnego zamiennika, który spełniałby zasady bezpiecznego i efektywnego czyszczenia. Szczoteczki międzyzębowe Piksters Bamboo dostępne są w dwóch wersjach - z klasycznym, prostym uchwytem oraz w wersji Angle, czyli z nieco dłuższym trzonkiem z rdzeniem ułożonym pod kątem 90 stopi. Wybór formy uchwytu to kwestia również bardzo indywidualna i determinowana wygodą użytkowania.

Szczoteczki jednopęczkowe jako sposób na doczyszczenie aparatu ortodontycznego

Szczoteczki jednopęczkowe to skuteczny sposób na oczyszczenie zębów (zwłaszcza linii dziąseł) i elementów aparatu ortodontycznego. Forma klasycznych szczoteczek do zębów, nawet tych ortodontycznych, nie sprzyja dokładnemu oczyszczaniu powierzchni szkliwa pod łukiem aparatu czy dookoła zamków. Są to miejsca wymagające użycia specjalnej szczoteczki punktowej, która posiada pęczek elastycznych włókien precyzyjnie docierających w miejsce trudno dostępne, usuwając osady i zgromadzoną płytkę nazębną. Punktowa forma szczoteczki jednopęczkowej pozwala na oczyszczenie wspomnianych miejsc bez ryzyka podrażnienia dziąseł.

Piksters-Focus-Forward-szczoteczka-jednopeczkowa

Ponieważ zaczęłam wątek ekologiczny pisząc o produktach do higieny jamy ustnej, to czemu nie kontynuować go również w tym punkcie. Zwłaszcza, że mamy produkty, które doskonale wpisują się w ten trend.

Coraz częściej pacjenci zwracają uwagę nie tylko na specyfikę i zalety samego produktu, ale także jego zużycie i koszty jakie w związku z tym ponosi sam użytkownik, jak również nasza planeta. Kierując się tą myślą coraz więcej producentów, kładzie nacisk również na ekologię w codziennej higienie jamy ustnej.  Dzięki takiemu podejściu powstał produkt taki jak szczoteczki jednopęczkowe Piksters Focus Forward oraz Piksters Focus Reverse.

Tym, co wyróżnia szczoteczki jednopęczkowe Piksters Focus od szczoteczek punktowych innych marek to wymienna końcówka. W chwili konieczności wymiany szczoteczki wykręcamy jedynie samą końcówkę punktową i wymieniamy na nową. Uniwersalny trzonek pozostaje ten sam. Uzupełnienia w postaci samych końcówek punktowych są również atrakcyjne cenowo, co znacznie zmniejsza koszty użytkowania, a także ilość wyrzucanego plastiku. Dodatkowo uchwyt Piksters jest kompatybilny z końcówką w formie skrobaka do języka, gumki polerującej, nicio-wykałaczki, a nawet szczoteczki międzyzębowej.

szczoteczka-jednopeczkowa-Piksters

Szczoteczki jednopęczkowe Piksters Focus różnią się wyprofilowaniem końcówki czyszczącej. Piksters Focus Forward to klasyczna szczoteczka jednopęczkowa, która dokładnie oczyszcza zęby oraz stały aparat ortodontyczny. Wersja Piksters Focus Reverse posiada odpowiednio wygiętą końcówkę, która umożliwia wygodne oczyszczanie powierzchni językowych zębów, aparatów lingwalnych oraz retencji stałej. Mając jeden uchwyt, możemy korzystać z obu wersji końcówek Piksters Focus, które jak wspomniałam wcześniej można zakupić jako uzupełnienie.

Piksters-Focus-Reverse-szczoteczka-punktowa

Dodatkowi pomocnicy w czyszczeniu aparatu ortodontycznego

Jak pisałam już na początku tego artykułu, produktów służących do czyszczenia stałego aparatu ortodontycznego jest wiele. Czy należy używać wszystkich? Nie. Najczęściej to pacjent wybiera produkty i sposób czyszczenia, który najbardziej mu odpowiada. Najważniejsze, żeby aparat ortodontyczny oraz zęby były dokładnie oczyszczone, co zapewne potwierdzi lub zaneguje Ortodonta podczas wizyty kontrolnej. Powtórzę raz jeszcze, że leczenie ortodontyczne aparatem stałym utrudnia codzienną higienę jamy ustnej, co sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej. Pamiętajcie, że to właśnie płytka bakteryjna jest główną przyczyną próchnicy, zapalenia dziąseł, nieprzyjemnego zapachu z ust czy kamienia nazębnego.

Dlatego dokładna pielęgnacja jamy ustnej ma ogromny wpływ na stan zdrowia jamy ustnej oraz przebieg i co najważniejsze dla osoby noszącej aparat efekty samego leczenia.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego z pewnością dobrze wspomagają nici odcinkowe Oral-B SuperFloss, które dzięki odpowiedniej formie pozwalają na łatwe wprowadzenie nici w przestrzeń zębową oraz pomiędzy elementy stałego aparatu ortodontycznego. Jako dyskretna pomoc w pracy, szkole czy podróży, doskonale sprawdzą się natomiast gumowe wykałaczki Piksters InterPIK lub Gum Soft-Picks. Gumowe, delikatne włókna oczyszczają przestrzenie międzyzębowe oraz zamki i metalowy łuk aparatu.

Jeżeli do tej pory używaliście nici dentystycznej i po założeniu aparatu nie chcecie z niej rezygnować, z pomocą przychodzą specjalistyczne pętelki ortodontyczne. Pętelki pozwalają na wprowadzenie nici w przestrzeń międzyzębową w chwili, gdy na zębach znajduje się aparat ortodontyczny. Popularne pętelki to GUM Eez-Thru oraz Piksters X-Threader.

petelki-ortodontyczne-piksters-x-threader

Podsumowując kwestię pielęgnacji jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, jak sami widzicie, produktów do czyszczenia aparatu obecnie nie brakuje. Choć od mnogości rozwiązań może zakręcić się w głowie, wierzcie mi, że jest to doskonała wiadomość dla wszystkich pacjentów oraz osób, które myślą o podjęciu leczenia. Wybór odpowiedniego produktu to kwestia indywidualnych potrzeb, wygody użytkowania i pewnie wielu innych powodów, które zna już sam użtkownik.

Najważniejsze, aby każdy pacjent miał świadomość możliwości, jakie oferuje obecnie rynek artykułów do higieny jamy ustnej oraz dostęp do wiedzy na ten temat. Z pewnością pierwsze wskazówki udzieli Wam lekarz ortodonta lub higienista/higienistka stomatologiczna, do której warto zaglądać na regularną higienizację (zwłąszcza podczas leczenia ortodontycznego). Wszelkie informacje o produktach do czyszczenia stałego aparatu ortodontycznego znajdziecie również w naszym sklepie internetowym www.happydental.pl oraz na blogu.

Tymczasem życzę Wam najpiękniejszych efektów leczenia ortodontycznego, a jeżeli nadal zastanawiacie się czy warto zacząć, co tu ukrywać dość kosztowne i uciążliwe leczenie, to osobiście bardzo polecam. Efekty estetyczne i zdrowotne są w tym przypadku bezcenne. Pozdrawiam, Basia

jak-czyscic-aparat-ortodontyczny