Oferta hurtowa - kliknij tutaj

Płyn do płukania jamy ustnej to niezbędny czy zbyteczny produkt?

 

Płyn do płukania jamy ustnej stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Konsystencja płynna, czasem w formie zawiesiny sprawia, że płukanka dentystyczna dociera w miejsca niedostępne dla pasty do zębów czy włosia szczoteczki. Możliwość penetracji miejsc trudno dostępnych przez płyny do ust zwiększa efektywność codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Płyny do płukania jamy ustnej posiadają składniki aktywne, które znajdują się również w pastach do zębów, przez co są idealnym dopełnieniem szczotkowania. Sprawdzają się w również jako środek pielęgnacyjny stosowany między szczotkowaniem zębów.

Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej

Specjaliści rekomendują stosowanie płynów do płukania jamy jako środek wspomagający szczotkowanie zębów a także jako produkt, który dopełnia higienę jamy ustnej między szczotkowaniami. Składniki aktywne płynu do płukania jamy ustnej docierają w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej zwiększając obszar działania pasty do zębów. Stosowane między szczotkowaniami wyrównują pH w ustach ograniczając rozwój bakterii i negatywne działanie kwasów na szkliwo. Dodatkowo płyny do płukania jamy ustnej posiadają właściwości odświeżające zapewniające długotrwałe uczucie świeżości.

Wątpliwości dotyczące sensu stosowania płynów do płukania jamy ustnej pojawiają się gdyż część specjalistów wyraża opinie, że przepłukiwanie zębów bezpośrednio po umyciu jest zbyteczne. Zwolennicy teorii nieprzepłukiwania ust po szczotkowaniu zębów uważają, że płukanie jamy ustnej wodą lub płukanką dentystyczną po umyciu zębów obniża skuteczność działania pasty. Argumentują to faktem, że płyn i  woda wypłukują składniki aktywne pasty, która pozostaje na zębach po szczotkowaniu zmniejszając efektywność higieny jamy ustnej.

Zdecydowana większość specjalistów rekomenduje jednak stosowanie płynów do płukania jamy ustnej zarówno po umyciu zębów jak i uzupełniająco między szczotkowaniami. Płukanki dentystyczne wspomagają działanie przeciwpróchnicze, antyseptyczne oraz odświeżające past do zębów. Są doskonałym środkiem pielęgnacyjnym dla Pacjentów po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej, w trakcie radioterapii czy u osób ograniczonych ruchowo, u których szczotkowanie zębów jest niemożliwe lub bardzo utrudnione.

plyn do plukania jamy ustnej to niezbedny czy zbyteczny produkt

Płyn do płukania jamy ustnej jest niezastąpionym środkiem o działaniu antyseptycznym po zabiegach stomatologicznych w jamie ustnej, szczególnie po zabiegu wszczepienia implantów, ekstrakcjach zębów oraz skalingu. Chlorheksydyna zawarta w płukankach antyseptycznych przyspiesza gojenie tkanek oraz redukuje płytkę bakteryjną. Płyn do płukania jamy ustnej jest również niezastąpionym produktem pielęgnacyjnym u Pacjentów w trakcie radioterapii, gdy umycie zębów jest wręcz niemożliwe. Odpowiednio dobrany płyn do płukania jamy ustnej łagodzi odczyny popromienne co ma ogromny wpływ na zdrowie jamy ustnej Pacjenta. Płukanki dentystyczne o działaniu odświeżającym, zawierające w składzie wyciągi roślinne, skutecznie wspomagają walkę z nieświeżym oddechem (halitozą). Płyny do płukania jamy ustnej z fluorem lub hydroksyapatytem zwiększają ochronę przed próchnicą oraz skutecznie wspomagają remineralizację szkliwa. Płyny do płukania ust wspomagają także leczenie zapalenia dziąseł oraz chorób przyzębia. Przewagą płynu do płukania jamy ustnej jest to, że zapewnia on ochronę w miejscach trudno dostępnych w jamie ustnej, które są szczególnie narażone na zaleganie płytki bakteryjnej będącej główną przyczyną próchnicy oraz chorób dziąseł i przyzębia.

Płyn do płukania jamy ustnej nasze opinie

Oferta płynów do płukania jamy ustnej jest bardzo obszerna i stale się powiększa. Płyny do płukania jamy ustnej stanowią element każdej serii produktów do pielęgnacji jamy ustnej. Producenci opracowując skład pasty do zębów tworzą od razu płukankę dentystyczną, która będzie uzupełnieniem kuracji.

A zatem jaki płyn do płukania ust wybrać? Który będzie odpowiedni? Czym kierować się przy wyborze płynu do płukania jamy ustnej? Decydując się na wprowadzenie płukanki dentystycznej do codziennej higieny jamy ustnej należy określić cel działania. Czy ma to być płukanka dentystyczna o właściwościach przeciwpróchniczych, wzmacniająca, odświeżająca czy działająca przeciwzapalnie i łagodząco.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej polecamy? Oto nasi faworyci

  • Oral7 - to nasz ulubiony płyn do płukania jamy ustnej do codziennego stosowania. Odpowiednio dobrane składniki aktywne zapewniają szerokie działanie płukanki. Płyn Oral7 zawiera kompleks enzymów, które wyrównują florę bakteryjną w jamie ustnej zapewniając najwyższą ochronę przed próchnicą, chorobami dziąseł i przyzębia. Regularnie stosowana chroni przed powstawaniem aft i chorób błon śluzowych. Dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej Oral7 zawiera cynk oraz olejek pieprzowy dzięki czemu skutecznie wspomaga walkę z nieświeżym oddechem (halitozą). Oral7 jest także szczególnie polecany osobom dotkniętym problemem suchości jamy ustnej (kserostomia), Pacjentom podczas radioterapii i chemioterapii. Oral7 doskonale sprawdza się u Pacjentów ortodontycznych oraz noszących protezy zębowe.

  • BioRepair, Apacare - to najczęściej polecane płyny do płukania jamy ustnej o działaniu remineralizującym szkliwo i wzmacniającym zęby. Płukanki zawierają hydroksyapatyt, naturalny budulec szkliwa, który odbudowuje strukturę szkliwa skutecznie wzmacniając zęby. Płyny do płukania jamy ustnej ApaCare oraz BioRepair mają postać zawiesiny dzięki czemu dłużej zalegają w jamie ustnej co wpływa na zwiększenie efektywności działania i długotrwały efekt odświeżenia. Regularne stosowanie płynu do płukania ust ApaCare oraz BioRepair zapewnia skuteczną ochronę przed próchnicą w miejscach trudno dostępnych w jamie ustnej a także przywraca zębom naturalną biel.

  • Eludril Care - to płyn do płukania jamy ustnej najczęściej polecany przez specjalistów stomatologów.  Jest to płukanka dentystyczna z chlorheksydyną o właściwościach antyseptycznych. Bardziej znany Eludril Classic to najpopularniejszy płyn do płukania jamy ustnej, który polecany jest do stosowania okresowego po zabiegach stomatologicznych w jamie ustnej. Eludril Care to płukanka do codziennego stosowania, która chroni dziąsła. Stosowana profilaktycznie działa przeciwbakteryjnie, redukuje płytkę nazębną  zapewniając skuteczną ochronę przed chorobami dziąseł (zapalenie dziąseł) oraz przyzębia. Stosowana leczniczo łagodzi stany zapalne dziąseł, redukuje krwawienie i przyspiesza gojenie tkanek.